P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PF/415-98 MG/II/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2005, sygn. PF/415-98 MG/II/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania usług zarządzania przedsiębiorstwem,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Według przedstawionego stanu faktycznego podatnik od 2002r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu, na podstawie zawartej umowy, usług zarządzania przedsiębiorstwem spółki. W latach 2002-2003 przychody z tego tytułu zakwalifikowane były jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W 2004 r. podatnik skorzystał z opodatkowania przychodów ze świadczenia tych usług 19% podatkiem liniowym .

Zdaniem podatnika wykonywane przez niego usługi zostały od 01.01.2004r. uznane przez ustawodawcę za "przychody z działalności wykonywanej osobiście", co wyklucza możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym w wysokości 19%, nie pozbawiając jednocześnie prawa do wspólnego rozliczenia dochodów małżonków.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r., podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

W myśl art. 30c ust. 1 w/w ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników wymienionych w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Według obowiązującej od dnia 01.01.2004 r. definicji, zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza (wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 3) oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Natomiast w myśl art. 13 pkt 9 ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r., uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, iż w stanie prawnym obowiązującym od 01.01.2004r. przychody z usług zarządzania, kontraktów menedżerskich oraz umów o podobnym charakterze zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście także wtedy, gdy w/w umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Stąd przychody te zawsze zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, nie zaś do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 3, w związku z czym podatnik nie może wybrać formy opodatkowania tych przychodów, nawet w przypadku zawarcia umowy o świadczenie takich usług w ramach działalności gospodarczej, gdyż podlegają one opodatkowaniu zgodnie z art. 9 ustawy według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 5 i wynikającym z art. 41 ust. 1 obowiązkiem poboru przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy.

Natomiast określony w art. 30c ust. 1 ustawy sposób opodatkowania dotyczy wyłącznie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej określonych w art. 14, których zgodnie z art. 8 ust. 1a nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Przepisy powołanej ustawy o podatku dochodowym, jak również zapisy zawarte w ustawie Kodeks cywilny nie definiują pojęcia "umowa o zarządzanie" czy "kontrakt menedżerski".

W literaturze uważa się, że kontrakt menedżerski jest umową, w której menedżer zobowiązuje się do stałego wykonywania za wynagrodzeniem czynności zarządzania przedsiębiorstwem lub częścią przedsiębiorstwa zleceniodawcy, w jego imieniu i na jego rzecz. Również w języku polskim w znaczeniu potocznym termin "menedżer" oznacza osobę, która kieruje i zarządza.

Przedmiotem zawartej przez podatnika umowy jest "zarządzanie przedsiębiorstwem spółki", co w ocenie organu podatkowego pozwala zaliczyć przedmiotową umowę do umów o charakterze podobnym do kontraktu menedżerskiego, tj. wymienionych w art. 13 pkt 9 ustawy.

W związku z powyższym, przychody uzyskiwane przez podatnika w 2004 r. z tytułu świadczenia usług zarządzania przedsiębiorstwem spółki, zaliczone do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy) nie mogą być opodatkowane 19 % podatkiem liniowym, gdyż zaliczenie powyższych przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy wyklucza opodatkowanie ich w sposób określony w art. 30c ustawy.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w/w przychody powinny być opodatkowane zgodnie z art. 9 ustawy według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 5 i wynikającym z art. 45 ust. 1 obowiązkiem złożenia w terminie do 30 kwietnia 2005r. zeznania na formularzu PIT-36 rozliczając dochody indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku