Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz... - Interpretacja - PB.415-2/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PB.415-2/05, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie umowy dotyczącej użyczenia lokalu użytkowego oraz określenia wartości czynszowej jako przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym z dnia 20.01.2005 r. i ze stanowiskiem zawartym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 17.02.2005 r, a następnie dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest prawidłowe

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka w dniu 2 stycznia 2004 roku zawarła umowę użyczenia #189; części lokalu użytkowego swojej matce na prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 710 Kodeksu Cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.Analizując treść zawartej umowy, należy stwierdzić, iż zawiera ona wszystkie cechy umowy użyczenia.Według umowy lokal użytkowy użyczono bezpłatnie, na czas nieoznaczony, natomiast biorąca użyczenie pokrywa w #189; części opłaty związane z przedmiotem użyczenia tj. za wodę, czynsz, energię elektryczną centralne ogrzewanie itp.

Wątpliwość podatnika polega na tym, czy winna naliczać wartość czynszową od użyczanego lokalu użytkowego jako przychodu od umów o charakterze podobnym do umów najmu.

Zdaniem podatnika nie należy naliczać podatku z tytułu umowy użyczenia w związku z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 z późniejszymi zmianami) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Od powyższej reguły przewidziane są wyjątki, ponieważ przychodu nie ustala się, gdy:
- lokal lub budynek mieszkalny udostępniony jest osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updf;
- właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny;
- właściciel nieruchomości oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo - technicznej, oświatowej, oświatowo - wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.
Biorąc pod uwagę w/wym. przepisy nie obligują podatnika do ustalania przychodu z tytułu użyczenia, jeżeli udostępnia on nieodpłatnie nieruchomość członkom rodziny, nie definiując pojęcia członka rodziny.Zgodnie z art. 111 § 3 powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa: za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Pod pojęciem członka rodziny zawartym w art. 16 ust. 2 updof rozumie się więc powyżej wyszczególnione osoby.

W związku z powyższym oddanie lokalu użytkowego dla matki do prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Hrubieszowie