Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2003 r. aktem notarialnym podatniczka dokonała sprzedaży nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny ... - Interpretacja - USPD1/415/4/2005/II/BS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. USPD1/415/4/2005/II/BS, Urząd Skarbowy w Zabrzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2003 r. aktem notarialnym podatniczka dokonała sprzedaży nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny za kwotę vvv zł. Przedmiotową nieruchomość nabyła we wspólności ustawowej wspólnie z mężem aktem notarialnym z dnia 15 maja 1997 r.

Następnie w 2002 r. dokonano podziału majątku, w wyniku którego podatniczka otrzymała przedmiotową nieruchomość na wyłączną własność.

Podział majątku został dokonany bez żadnych spłat i roszczeń.

Podatniczka stoi na stanowisku, iż uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, który należy liczyć od 15 maja 1997 r.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a -c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Za datę nabycia nieruchomości, o której mowa w wyżej cytowanym przepisie, w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim .

Jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej nieruchomości, której wartość przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeżeli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wartość nieruchomości nabytej w wyniku podziału majątku dorobkowego mieści się w udziale jaki przysługuje Pani w majątku dorobkowym.

W związku z tym za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć datę jej nabycia w czasie związku małżeńskiego, tj. dzień 15 maja 1997 r., a sprzedaż w 2003 r. nastąpiła po upływie pięcioletniego terminu.

W świetle powyższego uzyskany przychód jest w całości zwolniony z opodatkowania.

Urząd Skarbowy w Zabrzu