Z treści Pana zapytania dotyczącego udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy przysługuje Panu prawo do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem na zasadzi... - Interpretacja - PDII/415/1/GP/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2005, sygn. PDII/415/1/GP/2005, Urząd Skarbowy w Zawierciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści Pana zapytania dotyczącego udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy przysługuje Panu prawo do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem na zasadzie rodzica samotnie wychowującego dziecko za rok 2004 oraz z pisma uzupelniającego ww. wniosek wynika, że:

- wyrok w sprawie rozwodowej uprawomocnił się 10 grudnia 2004 roku,

- dziecko mieszka i jest zameldowane u Pana,

- Sąd przyznał wspólną opiekę obojgu rodzicom,

- Sąd określił wspólne ponoszenie kosztów utrzymania dziecka,

- matka dziecka i jej syn z poprzedniego związku nie mieszkają z Panem, nie są też zameldowani w mieszkaniu w którym, mieszka Pan z dzieckiem,

- matka Pana dziecka zamierza się rozliczyć na zasadzie rodzica samotnie wychowującego dziecko ze swoim synem z poprzedniego związku,

- do końca 2004 roku nie zawarł Pan związku małżeńskiego,

- nie prowadził Pan działalności gospodarczej,

- zeznanie za 2004 rok złoży Pan w terminie do dnia 30 kwietnia 2005 r.

Na podstawie art. 6 ust. 4,5 oraz 8-10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na podstawie objaśnienia do formularza PIT-37, stwierdził Pan, że taki sposób rozliczenia przysługuje Panu, ponieważ spełnił Pan zawarte w ustawie warunki.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

  • podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust.8 na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności (art. 5 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych preferencyjnego sposobu opodatkowania, nie można zastosować w przypadku, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z brzmieniem ust. 9 art. 6 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie korzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż przysługuje Panu prawo do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem na zasadzie rodzica samotnie wychowującego dziecko za 2004 rok.

Na mocy ust. 10 art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania o którym mowa w ust. 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym określony w ust. 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, tj. po 30 kwietnia roku podatkowego przewidzianym dla złożenia zeznania podatkowego.

Urząd Skarbowy w Zawierciu