Zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy itp., uważa s... - Interpretacja - US38/DF1/415-2579/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2003, sygn. US38/DF1/415-2579/03, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy itp., uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim uzyskał przychód z tytułu opłacania przez zakład pracy ubezpieczenia na życie oraz wypłaconej trzynastej pensji. Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od ww. wypłat nie odliczono kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak również kwoty wolnej od podatku.

Zdaniem Urzędu w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, i uzyskuje przychody z tytułu opłacania przez zakład pracy ubezpieczenia na życie oraz wypłaconej trzynastej pensji - dochodem podlegającym opodatkowaniu jest przychód pomniejszony m.in. o koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 32 ust. 3 obliczoną zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów