Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w... - Interpretacja - US-PDF I/415-32/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.08.2003, sygn. US-PDF I/415-32/03, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 11 czerwca 2003 r. w sprawie możności uznania za ulepszenie środka trwałego, w stosunku do którego poniesiono wydatki na ulepszenie, w sytuacji gdy wydatki te zostały poniesione przed nabyciem środka trwałego - wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z umową dzierżawy dzierżawiła Pani budynek z przeznaczeniem na działalność produkcyjną. Z uwagi na fakt, że budynek był tylko częściowo wykończony, zmuszona była Pani do prowadzenia prac umożliwiających oddanie budynku do użytkowania, traktując je jako inwestycje w obcym środku trwałym. W trakcie wykonywania prac dokonała Pani zakupu przedmiotowego budynku. Po zakupie prowadzono dalsze inwestycje zmierzające do pełnego wykończenia budynku. W najbliższym czasie prace będą zakończone i budynek oddany do użytkowania. W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość, czy do wydatków na ulepszenie budynku (umożliwiających zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej) można zaliczyć również wydatki poniesione przed nabyciem środka trwałego w trakcie jego posiadania na podstawie umowy dzierżawy.

Zgodnie z przepisem art. 22a, ust. 2, pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. amortyzacji podlegają przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, tak więc w sytuacji dokonywania nakładów dotyczących obcego środka trwałego odpisy amortyzacyjne mogą być naliczone dopiero od momentu oddania danej inwestycji do używania.

W przedmiotowej sytuacji dopiero moment przyjęcia środka trwałego do użytkowania będzie momentem, w którym zostanie ustalona jego wartość początkowa (uwzględniająca zarówno nakłady poniesione w trakcie obowiązywania umowy dzierżawy, jak i poniesione już po zakupie danego środka trwałego) i rozpocznie się dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do przepisu art. 22j, ust. 1, pkt 3 u.p.d.o.f. podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych budynków (lokali) i budowli, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika (...). Zgodnie z art. 22j, ust. 3, pkt 2 budynki (lokale) i budowle te uznaje się za ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z analizy powyższych przepisów wynika, iż aby uznać dany środek za ulepszony, wydatki, o których mowa w art. 22j, ust. 3, pkt 2 winny być ponoszone po dacie nabycia środka trwałego i dotyczyć jego ulepszenia w stosunku do stanu z dnia nabycia.

Odpowiedź udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu z dnia 11.06.2003 r.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu