W myśl przepisów zawartych w art. 22 ust. 1 ustawy w dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze ... - Interpretacja - UPO-415/PD/135/04/GS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.11.2004, sygn. UPO-415/PD/135/04/GS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl przepisów zawartych w art. 22 ust. 1 ustawy w dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesionew roku podatkowym w celu osiągnięcia tych przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (...) wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), (...). Z powyższego wynika, że do kosztów, lecz dopiero z chwilą sprzedaży akcji (udziałów)może Pani zaliczyć wszelkie poniesione w roku podatkowym na ten cel wydatki, które warunkują ich nabycie, np.: opłatę notarialną, prowizję biura maklerskiego, czy koszty związane z prowadzeniem rachunku w biurze maklerskim. W przypadku zbycia akcji nabytych w drodze spadku czy darowizny, koszt nabycia stanowiący cenę akcji - nie występuje. Podstawą, od której wylicza się podatek, jest w związku z tym co do zasady cała kwota uzyskana ze sprzedaży, pomniejszona o ewentualne w/w koszty sprzedaży, a także o zapłacony od ich wartości podatek od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 105 cyt. ustawy wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Przepis art. 9 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Zgodnie z ust. 1a w/w artykułu - jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30, 30a - 30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Natomiast według ust. 2 tego artykułu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Wśród określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródeł przychodów wymienione zostały w punkcie 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w punkcie 8 lit. a - c, zaś według art. 17 ust. 1 pkt 6 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych.Przy sprzedaży akcji opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód ustalony jako różnica pomiędzy przychodem należnym z tego tytułu, a kosztami uzyskania przychodu zgodnie z przepisami, o których mowa wyżej. W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Na podstawie art. 30b ust. 5 w/w ustawy dochodów ze sprzedaży akcji nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowi j) oraz art. 30c (podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. "liniowy").

Począwszy od 01.01.2004 r., zgodne z art. 1 pkt 38 lit. "s" ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) nie istnieje obowiązek wpłacania zaliczek, ani składania deklaracji podatkowych o wysokości uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia akcji obligacji lub innych papierów wartościowych w ciągu roku podatkowego.

Natomiast stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są obowiązani w terminie do dnia 30 kwietnia składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w ww. art. 30b.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny

Urząd Skarbowy w Płocku