Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-1028/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.12.2004, sygn. BI/005-1028/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatniczka prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zamierza wyjechać służbowo za granicę. W związku z tą sytuacją wykupuje standardowy pakiet ubezpieczeniowy na wyjazd za granice w postaci: ubezpieczenia od kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów nagłego transportu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ustawodawca w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) ustanowił generalną zasadę, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Treść powyższego przepisu w sposób jednoznaczny wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów (zostały poniesione w celu jego osiągnięcia),
  • nie zostały wymienione w treści art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.,
  • ich poniesienie udokumentowane jest w sposób nie budzący wątpliwości.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu - w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności - każdorazowo spoczywa na podatniku.

Reasumując w rozpatrywanym przypadku prawidłowo udokumentowany wydatek na wykupienie podstawowego pakietu ubezpieczeniowego na wyjazd za granicę, poniesiony - jak wskazuje podatniczka w zapytaniu - w związku z jej wyjazdem służbowym, może pośrednio mieć wpływ na osiągnięcie przychodu, a co za tym idzie może on zostać zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Izba Skarbowa w Gdańsku