Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gry... - Interpretacja - US.DPD/34/415/18/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.06.2004, sygn. US.DPD/34/415/18/04, Urząd Skarbowy w Gryfinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie, na pisemne zapytanie Urzędu Miejskiego z dnia 11 maja 2004 r., znak: KB 5/2004, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że dokonuje zwrotu kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych pojazdów będących własnością pracownika w formie miesięcznego ryczałtu ustalonego na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. Nr 27, poz. 271 ze zm.). Na tle takich okoliczności faktycznych płatnik formułuje stanowisko, że zwroty powyższych kosztów poniesionych przez pracownika zatrudnionego w samorządowej jednostce sfery budżetowej nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23 b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie stwierdza, że stanowisko płatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 23 b ustawy z dnia 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska płatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2004 r., "wolne od podatku dochodowego są: zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach, wydanych przez właściwego ministra, (...)". Inną ustawą w rozumieniu cytowanego przepisu dla pracowników samorządowych może być np: ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r Nr 142, poz. 1593 ze zm.). Wg stanu prawnego na dzień udzielenia pisemnej informacji przez Naczelnika tut. Urzędu w treści tej ustawy brak jest zapisów stanowiących o możliwości przyznawania prawa przez pracodawcę do zwrotu kosztów związanych z używaniem własnych pojazdów - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego. Zatem płatnik stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacone pracownikowi samorządowemu świadczenie dotyczące zwrotu ww. kosztów sumuje z innymi przychodami ze stosunku pracy wypłaconymi pracownikowi w danym miesiącu i od łącznej kwoty pobiera zaliczkę, stosując zasady określone w art. 32 tej ustawy.

Urząd Skarbowy w Gryfinie