Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy prowadzą działalność gospodarczą w budynku, którego współwłaścicielami są wspólnicy spółki c... - Interpretacja - PB I-415-28-05-HK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. PB I-415-28-05-HK, Urząd Skarbowy w Mikołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy prowadzą działalność gospodarczą w budynku, którego współwłaścicielami są wspólnicy spółki cywilnej Państwo A. Z. i A. . W budynku tym na parterze znajduje się apteka, natomiast na piętrze lokal mieszkalny, oba lokale mają tą samą powierzchnię. Budynek posiada jeden piec centralnego ogrzewania wraz z instalacją rozprowadzającą ciepłą wodę. Ponadto w budynku znajduje się jeden wspólny licznik zimnej wody oraz jedna instalacja doprowadzające zimną wodę do obu lokali i odprowadzająca ścieki sanitarne. Od września 2004 roku w lokalu mieszkalnym zamieszkał jeden ze współwłaścicieli budynku, wcześniej lokal mieszkalny nie był użytkowany. Podatnicy dokonali analizy zużycia gazu, zimnej wody oraz opłat za odprowadzenie ścieków sanitarnych w obu lokalach. Zużycie zimnej wody oraz opłaty za odprowadzenie ścieków sanitarnych ustalono na podstawie porównania rzeczywistego zużycia w okresie, gdy w budynku była prowadzona tylko działalność gospodarcza w stosunku do okresu, gdy prócz prowadzenia działalności drugi lokal został zamieszkany przez współwłaściciela. Podatnicy uważają, iż zużycie zimnej wody i opłaty za ścieki w lokalu mieszkalnym jest większe z uwagi na wykonywanie czynności życiowych, gotowanie i pranie. Natomiast zużycie gazu wyliczono na podstawie używanej powierzchni. Jednocześnie podatnicy dodają, iż we wrześniu 2004 roku w budynku zainstalowano automatyczne sterowanie ogrzewaniem, co w istotny sposób zmniejszyło ilość zużytego gazu. Po dokonanej modernizacji zużycie gazu, po oddaniu lokalu mieszkalnego do użytkowania, wzrosło niewiele. W związku z powyższym, podatnicy zamierzają zastosować rozliczenie kosztów zużycia zimnej wody, odprowadzenia ścieków sanitarnych oraz zużycia gazu według stałej proporcji 60%:40% (mieszkanie : apteka).

Według stanowiska podatników - dla prawidłowego ustalenia kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, koszty zużycia gazu, zimnej wody, odprowadzenia ścieków sanitarnych rozliczyć można według stałej proporcji 60%:40% (mieszkanie : apteka) - tj. w sposób szacunkowy na podstawie rzetelnie przeprowadzonej analizy.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle przytoczonego powyżej przepisu stwierdza się, że wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w celu osiągnięcia przychodu z danego źródła są kosztami uzyskania przychodu, chyba że zostały wyszczególnione w art. 23 ustawy. Art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zapisu skutkującego utratą prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, ponoszonych przez podatników, dotyczących opłat za zużycie gazu, zimnej wody i odprowadzenie ścieków sanitarnych w budynku, w którym jeden lokal wykorzystywany jest dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast drugi jest lokalem mieszkalnym. Jednak w tym przypadku do kosztów uzyskania przychodów zaliczona może być tylko ta część wydatków, która dotyczy pomieszczeń wykorzystywanych przez podatników do prowadzenia apteki.

W oparciu o wyżej cytowany stan faktyczny i prawny, stwierdza się, że stanowisko podatników jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Mikołowie