Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizycz... - Interpretacja - PD/415-3/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. PD/415-3/04, Urząd Skarbowy w Kamiennej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W przypadku, gdy należności ze stosunku pracy wypłaca w kwotach brutto komornik z zajętych środków należy stwierdzić, że prawidłowe i terminowe wywiązywanie się z obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy przez płatnika według zasad przewidzianych w art. 32 - 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Jednakże zaległe wynagrodzenie wypłacone w drodze egzekucji stanowi przychód ze stosunku pracy, w związku z czym płatnik zobowiązany jest do wykazania tego wynagrodzenia w informacji PIT-11. W informacji tej płatnik zobowiązany jest także uwzględnić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek pod warunkiem, że składki i zaliczki zostały pokryte ze środków pracownika otrzymanych w drodze egzekucji.

Stosownie do art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.)pracownikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy w roku 2003 przysługują miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości 99 zł 96 gr miesięcznie.

Powyższe oznacza, że odliczenie miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów następuje także wówczas, gdy ustał stosunek pracy, ale pracownik nadal uzyskuje przychody z tego tytułu np. zaległe wynagrodzenia, trzynastki itp. Stąd też płatnik do czasu dopóki będzie ciążył na nim obowiązek wypłaty świadczenia wynikającego ze stosunku pracy oraz obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy obowiązany będzie przy obliczaniu zaliczek uwzględniać miesięczne koszty uzyskania przychodu i ostatecznie uwzględnić je również w informacji PIT-11.

W sytuacji, gdy zakład pracy wypłacił pracownikowi choćby częściowo należne mu wynagrodzenie również w drodze egzekucji obowiązany jest w informacji PIT-11 wykazać przysługujące pracownikowi koszty uzyskania przychodów nawet te "zgubione" w ciągu roku np. ze względu na brak wypłat w jednym lub kilku miesiącach.

Urząd Skarbowy w Kamiennej Górze