Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)... - Interpretacja - US.PD-I/415-59/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.03.2004, sygn. US.PD-I/415-59/03, Urząd Skarbowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2003 r., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2003 r., w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej. W przypadku odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, wykorzystywanych w działalności gospodarczej - jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - stosuje się art. 28 ust. 1 - 4 ustawy o podatku dochodowym.

Powołany wyżej przepis art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym obowiązuje zarówno podatników opłacających od osiąganych w działalności gospodarczej przychodów ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jak i podatników, którzy opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej o czym stanowi art. 23 ust. 1a tej ustawy.
Z treści złożonego zapytania wynika, iż w latach 1990 - 1997 podatnik prowadził działalność gospodarczą opłacając podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Pawilon handlowy, w którym działalność była wykonywana, po jej likwidacji w 1997 r., był okazjonalnie wynajmowany. Od uzyskiwanych dochodów z najmu odprowadzany był podatek dochodowy, jednakże w tym czasie podatnik nie prowadził już, co wynika z treści pisma, działalności gospodarczej. Pawilon sprzedany został w listopadzie 2003 r.

Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, iż w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową - bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej (na własne potrzeby w trakcie działalności lub w związku z likwidacją firmy).
Tak więc o opodatkowaniu przychodu osiągniętego przez podatnika ze sprzedaży nieruchomości - pawilonu handlowego w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym sprawy decyduje treść art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tym uregulowaniem:
- przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł - art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym,
- podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika - art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym.
Reasumując, uzyskany przez podatnika przychód ze sprzedaży pawilonu handlowego jest przychodem z działalności gospodarczej, od którego podatnik winien jest, stosując zasady określone w art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym, uiścić ryczałt w wysokości 10% w terminie 14 dni od dnia sprzedaży pawilonu.

Urząd Skarbowy w Legnicy