Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pan orzeczenie o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności z tytułu inwalidztwa ruchowe... - Interpretacja - PB II/z/415/5/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.03.2004, sygn. PB II/z/415/5/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pan orzeczenie o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności z tytułu inwalidztwa ruchowego i słuchowego i zakupił Pan słuchawki bezprzewodowe do swobodnego odsłuchiwania programów RTV.

Na udokumentowanie zakupu przedłożył Pan fakturę VAT z dnia 2003.03.17 wystawioną przez Media Markt na słuchawki AKG.K 105 za kwotę 349 zł.

Zdaniem Pana zakup słuchawek podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, natomiast w opinii tutejszego organu nie podlega.

Podatnik, będący osobą niepełnosprawną może odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne. Katalog tych wydatków został wymieniony w art. 26 ust 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione między innymi na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Wydatki te podlegają odliczeniu jeżeli nie były finansowane za środków zakładowego lub państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych albo nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie.

Z brzmienia cytowanego wyżej przepisu wynika, że sprzęt rehabilitacyjny powinien cechować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych. Zakupione przez Pana słuchawki nie spełniają wymagań indywidualnego przeznaczenia, ponieważ mogą być używane przez każdą osobę, jak również nie są niezbędne w rehabilitacji, ponieważ jedynie pozwalają Panu na słuchanie programów radiowych czy telewizyjnych w izolacji od otoczenia.

Słuchawki niewątpliwie ułatwiają wykonywanie czynności życiowych jak również ułatwiają życie współdomownikom, ale nie są narzędziem niezbędnym w rehabilitacji.

Słuchawki nie są sprzętem o charakterze medycznym.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że nie może Pan odliczyć w ramach ulgi na rehabilitację wydatku poniesionego na zakup słuchawek.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie