W dniu 08.03.2005 r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Pana (...), prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i zarządzania, o udzi... - Interpretacja - DG/415-53-6/P/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. DG/415-53-6/P/05, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 08.03.2005 r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Pana (...), prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i zarządzania, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż spółdzielnia mieszkaniowa, której jest członkiem, założyła własną, wewnętrzną sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu, zawierając stosowną umowę z dostawcą usług internetowych. Opłaty za korzystanie z dostępu do internetu są jednym ze składników czynszu pobieranego przez spółdzielnię mieszkaniową. Spółdzielnia wystawiła podatnikowi fakturę VAT tytułem korzystania z internetu, ze stawką VAT zgodną z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik sformułował stanowisko, iż otrzymana faktura VAT za korzystanie z dostępu do internetu uprawnia go do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, według przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zastosowanie powołanych w sentencji przepisów i dokonanej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy uzasadnia następująco:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005 r., podstawę obliczania podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Biorąc powyższe pod uwagę skorzystanie z tej ulgi będzie możliwe po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  1. Użytkowanie sieci internet ma się odbywać w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika,
  2. Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesienie przedmiotowych wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
  3. Faktura musi być wystawiona na osobę dokonującą odliczenia,
  4. Wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć kwoty 760 zł rocznie.

Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawiane wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Należy zauważyć również, iż w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, gdzie zgodnie z art. 1 pkt 8, z dniem 1 marca 2005 r. zmianie uległa stawka podatku VAT na usługi związane z dostępem do internetu. Do dnia 28 lutego 2005 r. powyższa usługa zwolniona była z opodatkowania podatkiem VAT, natomiast od 1 marca 2005 r. stawka VAT wynosi 22 %.

Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie