P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF/415-19/05/JM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. DF/415-19/05/JM, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 11.03.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 15.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w 2004 roku wydatków na nabycie prawa do nakładów inwestycyjnych poczynionych na budowę budynku wraz z wszelkimi prawami i roszczeniami wynikającymi z tych nakładów wobec właściciela gruntu i innych osób, w tym z prawem do korzystania z wyłączeniem innych osób z boksu handlowego znajdującego się w powyższym budynku,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 29.03.2005 r., jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Po zebraniu nakładów od osób fizycznych spółka cywilna wybudowała budynek ? dom handlowy na gruncie wydzierżawionym od miasta. Ustalono, że za poczynione nakłady każdy z inwestorów będzie korzystać z wyłączeniem innych osób z określonego boksu handlowego. Dnia 01.07.2004 r. nabył Pan prawo do nakładów inwestycyjnych poczynionych na udział w budowie domu handlowego wraz z wszelkimi prawami i roszczeniami wynikającymi z tych nakładów wobec właściciela gruntu i innych osób, w tym z prawem do korzystania z wyłączeniem innych osób z boksu handlowego znajdującego się w powyższym budynku. Wybudowany obiekt stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. Spółka cywilna nie traktuje budynku jako własnego środka trwałego.

Zgodnie z 22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz.176 z późn. zmian.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

  4. - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

    Stosownie do art.22a ust.2 pkt 1 przywołanej ustawy amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych". Inwestycje w obcych środkach trwałych również są uznawane za środki trwałe.

    Treść tego przepisu wskazuje, iż podatnik nabywający nakłady na budynek ma prawo wykazać je jako środek trwały w kategorii inwestycje w obcych środkach trwałych.

    Z przepisu art.22 ust.8 ww. ustawy wynika, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

    Natomiast w myśl art.23 ust.1 pkt 1 lit.b) cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit.a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

    Z powyższego wynika, że ma Pan prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcym środku trwałym, które zgodnie z art.22 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą zaliczane w do kosztów uzyskania przychodów. Przy dokonywaniu tych odpisów stosuje się takie same zasady jak przy amortyzacji własnych środków trwałych. Ponieważ do przejęcia nakładów doszło poprzez ich nabycie w drodze kupna, zgodnie z art.22g ust.1 pkt 1 ustawy za wartość początkową, z uwzględnieniem ust.2-18, uważa się cenę ich nabycia. W myśl art.22g ust.7 ustawy wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się, stosując odpowiednio ust.3-5. Przepis art.22g ust.3 cytowanej ustawy stanowi natomiast, że za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

    Wydatki poniesione na nabycie nakładów inwestycyjnych nie stanowią więc kosztu uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, lecz zaliczane są do kosztów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

    Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie podziela Pana zdania w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na nabycie nakładów inwestycyjnych poczynionych na inwestycję w obcym środku trwałym.

    Urząd Skarbowy w Kartuzach