Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu ob... - Interpretacja - PD.II.415/59/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.01.2005, sygn. PD.II.415/59/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku (w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), który stwierdza, że przepis art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m. in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, to wówczas do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Z przedstawionego przez podatnika w piśmie stanu faktycznego nie wynika, czy korzystał on z ulgi podatkowej z tytułu wniesienia wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej ani też kiedy przedmiotowy fakt miał miejsce.
Tak więc mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli podatnik nie korzystał z ulgi mieszkaniowej z tytułu wniesienia do spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego to w momencie jego wycofania nie stanowi on przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie nastąpi u podatnika przysporzenie majątku.
Natomiast w sytuacji gdy wycofany wkład mieszkaniowy obejmuje odliczone w poprzednich latach od dochodu (przychodu) lub podatku, kwoty wkładu wniesionego do spółdzielni w tym również w formie spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie na budownictwo mieszkaniowe, to wówczas podatnik jest zobowiązany do dokonania stosownego doliczenia kwot uprzednio odliczonych, do dochodu lub do podatku należnego za rok 2004. Cytowane, bowiem wyżej przepisy regulujące kwestię wycofania wkładu mieszkaniowego, jednoznacznie kształtują obowiązki podatnika w tym zakresie i bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest cel, na który zostaną przeznaczone środki z wycofanego wkładu mieszkaniowego.

Urząd Skarbowy w Głogowie