Pismem z dnia 15.11.2004 r. zwrócił się Pan o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. - Interpretacja - US.II/415/124/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. US.II/415/124/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 15.11.2004 r. zwrócił się Pan o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Ze złożonego wniosku wynika, iż ma Pan wątpliwości dotyczące zawartej transakcji zakupu towarów handlowych po cenach hurtowych (bez marży sprzedającego) od osoby likwidującej działalność gospodarczą (sklep).

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Zasady dokonywania sprzedaży rzeczy oraz ustalania ceny zostały uregulowane w ustawie - Kodeks cywilny w tytule XI "Sprzedaż". Art. 535 i 536 tej ustawy określił, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia.

Natomiast przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "cena nabycia towarów handlowych". Jedynie pojęcie "cena nabycia" zostało sformułowane w art. 22g, ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) i odnosi się do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Definicji tej nie można stosować wprost, a jedynie pomocniczo, że cena nabycia jest to kwota należna zbywcy.

Zatem, jeżeli zawarta transakcja odzwierciedla stan faktyczny, to organ podatkowy nie jest uprawniony do ingerowania w ustalone między podmiotami ceny zakupu (sprzedaży) towarów.

W stanie faktycznym przedstawionym w przedmiotowym piśmie dotyczącym ceny zakupionego towaru - w stosunku do Pana jako osoby nabywającej towar handlowy bez znaczenia jest jaką kwotę zapłacił Pan zbywcy (z marżą czy bez), natomiast osoba sprzedająca powinna zwrócić uwagę na art. 25 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to przepis określa przypadki w których organ podatkowy winien dokonać oszacowania podstawy opodatkowania, a jedną z metod oszacowania wymienioną w ust. 2 art. 25 jest metoda rozsądnej marży.

Urząd Skarbowy w Olsztynie