- Interpretacja - U.S.I/1. 415-12/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. U.S.I/1. 415-12/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w okresie od stycznia 2001 r. do marca 2005 r. oszczędzała Pani wspólnie z mężem w kasie mieszkaniowej. W maju 2005 r. wycofali Państwo zgromadzone na koncie kasy środki, przeznaczając je na:

  • zakup w miesiącu lipcu 2005 r., dzierżawionej od Urzędu Miasta, działki ziemi wraz z budynkiem mieszkalnym,
  • koszty notarialne (wynagrodzenie notariusza, wpisy, odpis, podatek VAT i opłatę sądową).

Pozostałe pieniądze z kasy mieszkaniowej chcą Państwo przeznaczyć na opłacenie projektu przyłącza wody i wykonanie tego przyłącza z sieci miejskiej oraz remont budynku mieszkalnego. Zdaniem Państwa, postąpili Państwo prawidłowo.
Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć oszczędności systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, celami mieszkaniowymi są służące zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2.uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa do odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 za wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Powołany wyżej przepis, wymieniający cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej ogranicza podatnika jedynie do konieczności zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zatem w sytuacji, gdy oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej po terminie wynikającym z zawartej umowy o kredyt kontraktowy, zostaną do końca 2005 r. w całości przeznaczone na co najmniej jeden z celów systematycznego oszczędzania, wymienionych enumeratywnie w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, to nie zachodzą okoliczności zobowiązujące Podatnika do doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za 2005 r. kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim