POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1432/IPDG PS/415/427/52/8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. 1432/IPDG PS/415/427/52/8/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej zryczałtowanego 10% podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego , uznaje za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 15.04.2005r. ( wpływ 20.04.2005r. ) uzupełnionym w dniu 29.06.2005r. o należną opłatę skarbową, zwróciła się Pani na podstawie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:
W celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych , w roku 2002 zakupiła Pani lokal mieszkalny w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od Przedsiębiorstwa Budownictwa, które wybudowało ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

W celu sfinansowania tego zakupu zawarła Pani w dniu 15.10.2002r. umowę kredytową z Bank S.A.

Zgodnie z umową kredytową od 2002r. spłaca Pani kredyt wraz z odsetkami.

W Pani zeznaniach podatkowych za rok 2003 i 2004 dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych , odliczała Pani od podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 26 b ustawy z 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu udzielonego Pani przez Bank na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie Pani potrzeb mieszkaniowych.

W roku 2005 zostanie sprzedany przedmiotowy lokal mieszkalny.
Uzyskane z tego tytułu przychody zostaną przeznaczone na zaspokojenie Pani potrzeb mieszkaniowych - budowę budynku mieszkalnego.

Pytanie Strony:
Czy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, w stosunku do którego korzystała Pani z możliwości odliczania od podstawy obliczenia podatku faktycznie zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na jego nabycie, powoduje powstanie obowiązku podatkowego o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy PIT i konieczność zapłaty podatku w wys. 10% przychodu, jeśli uzyskane z tego tytułu przychody zostaną przeznaczone na wybudowanie budynku mieszkalnego w celu zaspokojenia Pani potrzeb mieszkaniowych ?

Stanowisko Strony:
Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r. o pdoof , przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z przychodami z innych źródeł.

Zgodnie z przepisem ust. 2 tego artykułu podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, jednakże zgodnie z przepisem art. 28 ust. 2 a zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości , którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.a) lub lit.e) ustawy o pdoof, czyli w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży :
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne- własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,lub
- w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa powyżej (art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W Pani ocenie złożenie przez Panią w terminie 14 dni od dokonania sprzedaży lokalu mieszkalnego oświadczenia, że przychód uzyskany z jego zbycia zostanie przekazany w całości w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży na cele wskazane powyżej, spowoduje, że zryczałtowany 10% podatek dochodowy nie będzie wymagalny w terminie 14 dni od dokonania sprzedaży, a nadto w przypadku spełnienia przesłanek wynikających z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub lit. e) w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży nie będzie w ogóle należny.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr.14 poz.176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2005r., źródło przychodów stanowi odpłatne zbycie między innymi nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art.28 w/powołanej ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa i wynosi 10% uzyskanego przychodu.

Płatne jest bez wezwania organu podatkowego w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód wydatkuje w terminie i na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) ustawy.

W świetle przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 32 lita) i e) w/w ustawy - przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zwolniony jest z opodatkowania zryczałtowanym 10% pdoof :
a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej :
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego , położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne- własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa powyżej ( art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zgodnie z art. 21 ust. 2a w/cytowanej ustawy, przepis ust. 1 pkt. 32 lit. e) w/w ustawy nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b w/w ustawy - co ma miejsce w Pani sytuacji.

Mając na względzie opisany stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy , że przychód uzyskany przez Panią z odpłatnego zbycia w 2005r. lokalu mieszkalnego, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym jedynie na podstawie w/powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ II instancji.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany