Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (... - Interpretacja - US/EI/33/10/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2005, sygn. US/EI/33/10/2005, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 14.03.2005r. dotyczące zaliczenia przez spółkę cywilną do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont użytkowanej na podstawie umowy użyczenia nieruchomości.

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Spółka cywilna dwuosobowa, której wspólnicy ojciec i syn są członkami rodziny w rozumieniu art. 111 par. 3 Ordynacji Podatkowej i są zaliczani do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wspólnik użycza spółce do niedpłatnego używania nieruchomość, która jest jego majątkiem własnym w celu prowadzenia działalności gopodarczej. Użyczenie następuje od 01.09.2004r. Spółka poniosła wydatki na remont i modernizację.

Stanowisko w sprawie

Wspólnicy Spółki uważają, że mogą zaliczać w koszty prowadzonej działalności, wydatki związane z bieżącą eskploatacją oraz remontem użyczonej nieruchomości przez jednego ze wspólników, gdyż wynika to z zasady, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki służące osiąganiu przychodów, chyba, że zostałyby wymienione w katalogu wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu - art. 22 ust. 1 , art. 22a ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska

W opisanym stanie faktycznym wspólnik Spółki cywilnej przekazał tej Spółce nieruchomość z dniem 01.09.2004r. w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z par. 2 tej umowy użytkujący zobowiązuje się ponieść wszelkie koszty związane z bieżącą eksploatacją i przystosowaniem nieruchomości do własnych potrzeb.

Umowa użyczenia jest umową cywilnoprawną, uregulowaną w art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W ramach tej umowy użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej w tym celu rzeczy.

W myśl art. 713 cyt. ustawy biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Po zakończeniu używania biorący do używania obowiązany jest zwrócić użyczającemu rzecz w stanie niepogorszonym (....), o czym stanowi art. 718 par. 1 powołanej ustawy.

W rozpatrywanej sytuacji użytkownikiem nieruchomości jest spółka cywilna, która nie jest podatnikiem w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1999r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) lecz osoby fizyczne będące wspólnikami tej Spółki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu ,z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W świetle cyt. przepisu podatnik może uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, jeżeli jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź też na funkcjonowanie źródła przychodu.

Uwzględniając powyższe uregulowania prawne należy stwierdzić, że kosztem uzyskania przychodów wspólników spółki będą faktycznie poniesione wydatki na utrzymanie użyczonej nieruchomości w celu zachowania jej w stanie niepogorszonym, w tym wydatki na remont jak również wydatki związane z bieżącą eksploatacją budynku.

Zatem stanowisko wspólników spółki cywilnej jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach