Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926... - Interpretacja - PDF II/415-58/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.02.2004, sygn. PDF II/415-58/03, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 15 grudnia (wpływ 23.12.03 r.), uzupełnione pismem z dnia 14 stycznia 2004 r. (wpływ 20.01.04 r.), w sprawie wyjaśnienia stosowania przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych - wyjaśnia co następuje:

W świetle z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f- podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3, pkt 14 u.p.d.o.f. - za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wydatki dotyczące używania samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczanej do I lub II grupy inwalidztwa, lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabieli leczniczo-rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w 2003 r. kwoty 2.280,00 zł.

Warunkiem odliczenia wydatków - zgodnie z art. 26 ust. 7 d u.p.d.o.f. jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Wydatki na cele rehabilitacyjne - zgodnie z art. 26 ust. 7 b u.p.d.o.f. podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ma Pani na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, które zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Oświęcimiu zaliczone jest do osób niepełnosprawnych. Z ww. orzeczenia o niepełnosprawności nie wynika czym spowodowana została niepełnosprawność, a powołany na wstępie zapis art. 26 ust. 7 pkt 3 u.p.d.o.f. stanowi, że za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu (urządzeń) ... niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zatem wydatek poniesiony na zakup odkurzacza nie podlega odliczeniu, gdyż odkurzacz jest sprzętem gospodarstwa domowego, a nie urządzeniem medycznym. Nie wykazuje cech indywidualnego przeznaczenia i niezbędności w rehabilitacji. Jest sprzętem ogólnego użytku, przeznaczonym do korzystania przez nieokreślony krąg osób.

W przypadku wydatków dotyczących używania samochodu - odliczeniu podlegają tylko wydatki związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu