P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-07/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. PD/415-07/05, Urząd Skarbowy w Chełmnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmnie działając na podstawie: art. 14a § 1, § 3, § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie złożonego wniosku dotyczącego możliwości zaliczenia opłaty czynszu za korzystanie z urządzenia koncentrującego tlen w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne

uznaje przedstawione przez Panią stanowisko w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20 kwietnia 2005 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisu art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny :

Jest Pani osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego stopnia niepełnosprawności, z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Posiada Pani orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Chełmnie, w którym określono przyczynę niepełnosprawności jako 07-S co oznacza choroby układu oddechowego i krążenia. Dla zachowania czynności życiowych musi Pani korzystać z urządzenia koncentrującego tlen - około 16 do 20 godzin na dobę. Ze względu na wysoką cenę nie stać Pani na zakupienie w/w urządzenia. Z producentem urządzenia Firma ... Polska sp. z o.o . w ... zawarła Pani umowę dzierżawy i opłaca Pani miesięczny czynsz za korzystanie z urządzenia koncentrującego tlen w wysokości 295,00 zł. Czynsz ten opłaca Pani na podstawie faktur VAT wystawianych przez firme ....

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku , z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30 oraz 30a - 30c stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a - 4e, ust.6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu kwot: wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych , poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osoba niepełnosprawną lub podatnika , na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Katalog wydatków o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 wymieniony został przez ustawodawcę w art. 26 ust. 5 pkt 7a. Nie zawiera on wydatków poniesionych na dzierżawę urządzenia związanego z niepełnosprawnością. Punk 3 w/w artykułu stanowi jedynie , iż za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6 uważa się wydatki poniesione na: zakup i naprawę indywidualnego sprzetu , urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności , z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Jednakże podjęcie decyzji o przyznaniu prawa do odliczenia konkretnych wydatków uzależnione jest od stanu faktycznego w jakim znalazła się osoba niepełnosprawna. Każda sytuacja winna być rozpatrywana indywidualnie , a osobą właściwą do stwierdzenia co jest nizbędne w rehabilitacji i będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności jest lekarz specjalista.

Z przedstawionego przez Panią zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia wynika , iż stwierdzono u Pani przewlekłą niewydolność oddechowo- krążeniową po przebytym zatrzymaniu oddechu oraz wrodzoną deformację dużego stopnia klatki piersiowej.

Lekarz specjalista stwierdza również konieczność używania przez Panią aparatu tlenowego ok. 15 - 16 godzin na dobę. Jak wynika z powyższego używanie przez Panią urządzenia koncentrującego tlen nie tylko ułatwia Pani wykonywanie czynności życiowych ale jest niezbędne i konieczne dla życia.

W związku z powyższym mając na uwadze stan chorobowy w jakim znalazła się Pani , opłatę czynszu za korzystanie z urządzenia koncentrującego tlen , udokumentowaną fakturą VAT , należy zakwalifikować jako odliczenia w ramach ulgi na rehabilitację.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Przedstawiona powyżej interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia interpretacji.

Na podstawie art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji , organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmnie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy , w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Chełmnie