POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD III/415-21/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. PD III/415-21/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 01.03.2005 r. (wpływ do tyt. urzędu dnia 04.03.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15.03.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 29.03.2005 r.) oraz z dnia 30.04.2005 r.- w sprawie dotyczącej odpowiedzi na zapytanie, czy oprócz ceny zakupu akcji od poprzedniego właściciela do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji można zaliczyć poniesione wydatki z tytułu:
- zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC - 1),
- wynagrodzenie notariusza za poświadczenie podpisów na umowie sprzedaży (co było wymagane Regulaminem Domu Maklerskiego prowadzącego depozyt akcji na zlecenie Spółki do zarejestrowania zmiany ich właściciela),
- opłatę (prowizję) na rzecz Domu Maklerskiego, jaką wnioskodawca musiał zapłacić, za zarejestrowanie przeniesienia własności akcji ?
- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE:

Stan faktyczny opisany we wniosku:
Z opisu okoliczności sprawy oraz z przedłożonych dokumentów wynika, że Wnioskodawca w 2004 r. nabył na podstawie umowy z dnia 17.05.2004 r. akcje Spółki Akcyjnej nienotowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych, które następnie sprzedał innej osobie fizycznej. Z § 3 umowy z dnia 17.05.2004 r. wynika, że opłatę skarbową od niniejszej umowy uiszcza Kupujący (tj. Wnioskodawca). Ponadto § 4 ww. umowy stanowi, iż Dom Maklerski pobiera od Kupującego opłatę za zarejestrowanie przeniesienia własności nabytych akcji.
Dom Maklerski - prowadzący depozyt akcji powołując się na interpretację Ministerstwa Finansów nr PB5/RD-033-2-106/04 w informacji PIT - 8C w pozycji "Koszty uzyskania przychodu" wpisał 0. Wobec powyższego Wnioskodawca zapytuje, czy oprócz ceny zakupu akcji od poprzedniego właściciela do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji można zaliczyć poniesione wydatki z tytułu:
- zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC - 1),
- wynagrodzenie notariusza za poświadczenie podpisów na umowie sprzedaży (co było wymagane Regulaminem Domu Maklerskiego prowadzącego depozyt akcji na zlecenie Spółki do zarejestrowania zmiany ich właściciela),
- prowizję Domu Maklerskiego, jaką wnioskodawca musiał zapłacić, aby akcje zostały przeksięgowane pomiędzy rachunkami akcjonariuszy (co wynika z Regulaminu Domu Maklerskiego i tabeli opłat i prowizji tegoż biura)?

Stanowisko wnioskodawcy:
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż poniósł koszty uzyskania przychodu, których nie można było uniknąć, wynikają one bowiem z przepisów prawa (podatek od czynności cywilnoprawnych) oraz z przepisów Regulaminu Domu Maklerskiego, a więc - zdaniem Wnioskodawcy - z przepisów ogólnie obowiązujących. Zdaniem wnioskodawcy koszty te musiały zostać poniesione, gdyż bez ich poniesienia nie mógłby zostać posiadaczem akcji, a więc potem ich sprzedać i w ten sposób uzyskać przychód. Wydatki te realnie pomniejszyły dochód wnioskodawcy z transakcji sprzedaży. Ponadto wnioskodawca podał, iż oparł swoje stanowisko na opinii Ministerstwa Finansów nr PO4/AK-802-5159/529/97 z dnia 16.09.1997 r.

Ocena prawna stanowiska pytającego.
Sposób obliczania dochodu m. in. ze zbycia w 2004 r. papierów wartościowych określony został w art. 30b ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. Zgodnie z tym przepisem dochód ten określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ustawy.
Należy wskazać, iż art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Z powyższego wynika, że dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ustala się wszelkie koszty, które warunkują ich nabycie. Przy czym istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo - skutkowego między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

Z racji faktu, iż z opisu stanu faktycznego zamieszczonego we wniosku oraz z przedłożonych dokumentów wynika ścisły związek pomiędzy osiągniętym przychodem ze zbycia akcji a poniesionymi przez wnioskodawcę wydatkami z tytułu:
- zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC - 1) od dokonanej transakcji zakupu akcji podlegających następnie sprzedaży,
- z tytułu uiszczenia opłaty (prowizji) na rzecz Domu Maklerskiego, jaką wnioskodawca musiał zapłacić za zarejestrowanie przeniesienia własności akcji stosownie do § 4 umowy z dnia 17.05.2004 r.,
wydatki te należy uznać za koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży ww. akcji nabytych na podstawie umowy z dnia 17.05.2004 r..

Za koszty uzyskania przychodów nie można natomiast uznać wynagrodzenia notariusza za poświadczenie podpisów na umowie kupna - sprzedaży przedmiotowych akcji. Dla ważności samej transakcji umowy kupna - sprzedaży akcji zarówno przepisy Kodeksu Cywilnego jak i Kodeks spółek handlowych tj. przepisy o charakterze powszechnie obowiązującym, nie nakładają dodatkowych wymogów w postaci notarialnego poświadczenia podpisów na umowie.
Wydatki poniesione w celu sprostania dodatkowym wymogom Domu Maklerskiego prowadzącego depozyt akcji co do zawartej umowy kupna - sprzedaży nie stanowi zdaniem tut. organu podatkowego kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia przedmiotowych akcji.

Na tej podstawie orzeczono jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach