Odpowiadając na zapytanie z dnia 10.03.2004 r. w sprawie prowadzenia szkoły niepublicznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, działając na po... - Interpretacja - US.II-415/9/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.04.2004, sygn. US.II-415/9/2004, Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 10.03.2004 r. w sprawie prowadzenia szkoły niepublicznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Prowadzenie szkół niepublicznych przez osoby fizyczne stanowi źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w związku z art. 5a pkt 6 tej ustawy. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym są wolne od podatku dochodowego. Z kolei art. 21 ust. 7 stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 36, poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się:

  1. zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
  2. wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.

Zatem ze zwolnienia będą korzystać tylko te wydatki, które służą realizacji celów oświatowych szkoły (prowadzenie szkoły).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzi pan M. Są to szkoły niepubliczne, działające na podstawie ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1992 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.). W związku z powyższym, uzyskiwany przez pana dochód z tytułu prowadzenia szkół niepublicznych w części wydatkowanej na ww. cele będzie zwolniony od podatku dochodowego, pozostały zaś dochód będzie podlegał opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem m.in. dochodów wymienionych w art. 21 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 44 ustawy o p.d.o.f., podatnicy osiągający dochody m.in. z działalności gospodarczej są zobowiązani w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-5 lub PIT-5L) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Ponadto, zobowiązani są do złożenia zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru (PIT-36) wraz z załącznikiem (PIT/B) - informacja o wysokości dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 24a ustawy o p.d.o.f., osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. (Dz. U. Nr 152 poz. 1475). Osoby fizyczne mogą stosować również zasady rachunkowości (księgi rachunkowe) określone ustawą z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Z posiadanych przez Urząd materiałów wynika, że prowadzi pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, zatem księga podatkowa winna być prowadzona zgodnie z przepisami cyt. rozporządzenia i objaśnieniami załączonymi do ustalonego wzoru księgi. Zatem stanowisko pana zawarte w zapytaniu jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu