Odpowiadając na pismo z dnia 15 stycznia 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpn... - Interpretacja - PDI/2-413/3/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.02.2004, sygn. PDI/2-413/3/2004, Urząd Skarbowy w Chrzanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 15 stycznia 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. - podstawę obliczenia podatku stanowił dochód, po odliczeniu kwot m. in. wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl art. 26 ust.7a pkt 3 powołanej wyżej ustawy za wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne uważa się wydatek poniesiony m. in. na:
- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Jednym z warunków dokonania odliczenia, o którym mowa wyżej jest obowiązek posiadania dowodu potwierdzającego jego poniesienie (rachunków, faktur VAT, dowodów wpłaty itp.). Odliczeniu nie podlegają te wydatki na cele rehabilitacyjne, które zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków Kas Chorych lub Narodowego Funduszu Zdrowia, lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z uwagi na fakt, że jest Pan inwalidą I grupy, w zeznaniu za 2003 r. może Pan dokonać odliczenia kwoty 149,80 zł jako wydatku związanego z zakupem aparatu do masażu na podczerwień, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że jest on Panu niezbędny w rehabilitacji.

Urząd Skarbowy w Chrzanowie