Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tylko ... - Interpretacja - PD.II.415/33/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2004, sygn. PD.II.415/33/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tylko od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1. dzieci małoletnie,
2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku - podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.
Jednakże ustawodawca w art. 6 ust. 5 ww. ustawy, jednoznacznie określił krąg osób, które uważa za samotnie wychowujące dzieci. Tak więc osobą taką jest jeden z rodziców albo opiekun prawny, będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Definicja ta jest wyczerpująca i nie przewiduje żadnych wyjątków, a katalog osób w niej wymienionych jest zamknięty i tym samym nie może podlegać wykładni rozszerzającej.
Mając na uwadze powyższe i przedstawiony w piśmie stan faktyczny, organ podatkowy stwierdza, że podatnikowi nie przysługuje preferencyjne opodatkowanie dochodów przewidziane dla osób samotnie wychowujących dzieci, gdyż nie mieści się w katalogu osób wymienionych przez ustawodawcę w art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym bez znaczenia jest fakt, że w rzeczywistości podatnik wychowuje dzieci bez pomocy żony.

Urząd Skarbowy w Głogowie