Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997... - Interpretacja - PB415/13/04/PK

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2004, sygn. PB415/13/04/PK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.01.2004 r. (data wpływu 05.02.2004 r.) dot. wspólnego opodatkowania małżonków uprzejmie informuje:

Zasady opodatkowania dochodów osiąganych na terenie Cypru przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej reguluje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523).
Sposób opodatkowania otrzymywanego przez Pani męża wynagrodzenia reguluje art. 16 przedmiotowej umowy.
W myśl ust. 3 w/w art. wynagrodzenia z pracy najemnej, wykonywanej na pokładzie statku, samolotu lub pojazdu drogowego eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej, mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym mieści się siedziba prawna przedsiębiorstwa. Zezwalając na opodatkowanie dochodu w innym państwie aniżeli państwo miejsca zamieszkania osoby uzyskującej ten dochód umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania posługuje się tzw. norma o otwartych skutkach prawnych, zgodnie z którą dochód taki może być opodatkowany w danym państwie. Pełne obciążenie podatkowe tego rodzaju dochodu jest określane dopiero poprzez zastosowanie przez państwo miejsca zamieszkania określonej w danej umowie metody uniknięcia podwójnego opodatkowania.

W związku z powyższym w oparciu o art. 24 ust. 1 lit. a umowy oraz art. 21 ust. 1 pkt 33 w związku z art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uzyskany przez Pani męża dochód z pracy najemnej jest wyłączony z opodatkowania w Polsce, z tym że w przypadku, gdy dana osoba uzyskuje również dochody w Polsce jest on brany pod uwagę przy ustalaniu właściwej stawki opodatkowania dla dochodu uzyskanego w Polsce (metoda wyłączenia z progresja). Jednocześnie ustawodawca w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych unormował, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażonym we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1 a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Tak więc zdaniem tut. organu podatkowego możecie Państwo przy spełnieniu w/w warunków dokonać wspólnego rozliczenia rocznego za 2003 r., uwzględniając przy wyliczeniu należnego podatku uzyskane przez męża dochody zagraniczne.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik