Dotyczy możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów z tytułu najmu prowadzonego w ramach spółki j... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.617.2022.1.ID

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.617.2022.1.ID

Temat interpretacji

Dotyczy możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów z tytułu najmu prowadzonego w ramach spółki jawnej przy jednoczesnym prowadzeniu działalności aptecznej w formie spółki cywilnej opodatkowanej podatkiem liniowym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów z tytułu najmu prowadzonego w ramach spółki jawnej przy jednoczesnym prowadzeniu działalności aptecznej w formie spółki cywilnej opodatkowanej podatkiem liniowym.

Treść wniosku jest następująca: 

Opis stanu faktycznego

Od 15 grudnia 2005 r. jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, złożonej łącznie z dwóch wspólników będących osobami fizycznymi i polskimi rezydentami podatkowymi. Przeważającym przedmiotem prowadzonej przez spółkę jawną działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).

Spółka jawna pozostaje właścicielem nieruchomości gruntowej (zabudowanej budynkiem magazynowo-biurowym), wynajmowanej odpłatnie innemu podmiotowi. W roku poprzedzającym bieżący rok podatkowy suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Poza tym prowadzi Pan dodatkowo jednoosobową działalność gospodarczą od 30 marca 2001 r. w oparciu o wpis do CEiDG, zaś od 27 września 2011 r. ta działalność jest prowadzona w ramach spółki cywilnej z małżonkiem. Przeważającym przedmiotem tej działalności jest sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, włączając ortopedyczne, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.74.Z). Ponadto obejmuje ona także m.in. sprzedaż detaliczną wyrobów farmaceutycznych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.73.Z). W ramach tej działalności realizowanej w formie spółki cywilnej prowadzi Pan aptekę.

Zatem uzyskuje Pan przychody z:

1)działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, w ramach której wynajmuje nieruchomość,

2)jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, w ramach której prowadzi aptekę.

Odnośnie pierwszej z tych działalności, to od 1 stycznia 2022 r. podatek dochodowy jest rozliczany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na złożenie właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w ustawowym terminie do 20 lutego 2022 r. oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, zaś odnośnie drugiej z nich - rozlicza się Pan od lat podatkiem liniowym. Dokumentacja podatkowa dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzona jest przez Pana w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Poza apteką prowadzoną w ramach spółki cywilnej (co jest istotą wniosku) nie mają zastosowania żadne wyłączenia wskazane w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy może Pan stosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stosunku do przychodów z tytułu najmu nieruchomości, uzyskiwanych w ramach spółki jawnej, nawet jeśli jednocześnie uzyskuje przychody z tytułu prowadzonej apteki w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej?

Pana stanowisko w sprawie

Stoi Pan na stanowisku, że aktualnie obowiązujące przepisy nie stoją na przeszkodzie opodatkowaniu przychodów z najmu, uzyskiwanych przez wspólników w ramach spółki jawnej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nawet, jeśli jeden z tych wspólników prowadzi dodatkowo jednoosobową działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, prowadzącej działalność apteczną.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.), opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek. Jednakże w ocenie wnioskodawcy, powyżej przywołany przepis odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której podatnik uzyskiwałby w ramach prowadzenia tej samej formy działalności przychody z tytułu prowadzenia aptek oraz przychody, które chciałby opodatkować ww. ryczałtem.

Pana zdaniem, ustawodawca oddzielnie traktuje poszczególne formy prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 4 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Z kolei, treść art. 6 ust. 5 ww. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Widać zatem wyraźnie, że ustawodawca różnicuje poszczególne formy prowadzenia działalności gospodarczej, traktując przychody z działalności wykonywanej samodzielnie odrębnie od przychodów z działalności wykonywanej w formie spółki. Świadczy to więc o tym, że wynikającą z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy przesłankę, uniemożliwiającą skorzystanie z ryczałtu, należy rozpatrywać oddzielnie w stosunku do różnych form prowadzenia działalności gospodarczej przez daną osobę fizyczną. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 1 września 2021 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.623.2021.2.AP. Wskazano w niej, że: „Mając na uwadze treść powyższych przepisów, stwierdzić należy, że na gruncie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, odrębnie traktuje się przychody osiągane przez osoby fizyczne z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie, odrębnie zaś z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Również odrębnie dla takich przychodów stosować należy wyłączające możliwość korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu przepisy art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

W Pana ocenie, z uwagi więc na to, że uzyskiwane przez Pana - jako wspólnika spółki jawnej - przychody z najmu nieruchomości w ramach tej spółki są traktowane odrębnie od uzyskiwanych przez tego wspólnika przychodów z prowadzenia apteki w ramach odrębnej spółki cywilnej, powinien Pan mieć możliwość skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w związku z osiąganiem przychodów z najmu w ramach spółki jawnej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i pkt 6 tego przepisu:

·pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

·najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy:

przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą

W tym miejscu wskazać należy na uchwałę NSA z dnia 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21, gdzie wskazano: „To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f.), chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jego przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że uzyskuje Pan przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, w ramach której wynajmuje nieruchomość oraz jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, w ramach której prowadzi aptekę.

Ma Pan jednak wątpliwość, czy jest Pan uprawniony do rozliczania przychodów osiąganych  w ramach spółki jawnej z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.),

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1)prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;

2)osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.),

3)będące osobami duchownymi ,

4)osiągające przychody ze sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

 - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2020 r., poz. 2296 i 2320 oraz z 2021 r., poz. 1641), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Treść art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy stanowi, że:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ww. ustawy:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte przychody nie przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy 2 000 000 euro, rozpatrywane oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej w spółce. Warunkiem jest również, że do podatnika nie mają zastosowania żadne wyłączenia wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Z wniosku wynika, że uzyskuje Pan przychody z:

-działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, w ramach której wynajmuje nieruchomość,

-jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, w ramach której prowadzi aptekę.

Poza apteką prowadzoną w ramach spółki cywilnej - nie mają zastosowania żadne wyłączenia wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podatnicy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i są jednocześnie wspólnikami spółki cywilnej czy spółki jawnej lub są wspólnikami co najmniej dwóch takich spółek:

·mogą opodatkować każdą z tych działalności jedną z form opodatkowania: podatkiem liniowym albo na zasadach ogólnych. Nie jest możliwe opodatkowanie jednej działalności podatkiem liniowym, a drugiej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) - wybór opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym dotyczy wszystkich form prowadzonej działalności (art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);

·mogą każdą z tych działalności opodatkować na różnych zasadach: jedna działalność może być opodatkowana podatkiem liniowym (lub na zasadach ogólnych ), a inna ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem przychody z działalności gospodarczej prowadzonej pod dwiema postaciami organizacyjno-prawnymi tj. spółki cywilnej i spółki jawnej mogą być opodatkowane w różny sposób, o ile do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z jednej z tych form będzie mógł mieć zastosowanie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przy ocenie, czy przysługuje Panu prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu najmu nieruchomości, uzyskiwanych w ramach spółki jawnej nie będzie miał znaczenia fakt osiągania przez Pana w innej postaci organizacyjno-prawnej tj. spółki cywilnej, której jest Pan wspólnikiem, przychodów wyłączonych ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (z tytułu prowadzonej apteki).

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego oraz przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że skoro działalność apteczna jest odrębną działalnością prowadzoną w formie spółki cywilnej, opodatkowaną podatkiem liniowym, to nie ma przeszkód, aby opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychody z najmu uzyskiwane przez Pana w ramach prowadzonej działalności w formie spółki jawnej, po spełnieniu innych ustawowych przesłanek dotyczących opodatkowania w tej formie.

Dodać należy, że w przypadku wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wszyscy wspólnicy spółki muszą wybrać taki sam sposób opodatkowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wniosku w zakresie możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stosunku do przychodów z tytułu najmu nieruchomości uzyskiwanych w ramach spółki jawnej przy jednoczesnym prowadzeniu działalności aptecznej jako wspólnik spółki cywilnej, nie dotyczy innych kwestii zawartych we wniosku.

Jednocześnie wskazać należy, że pomimo wskazania w treści wniosku, że „prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej”, to z okoliczności przedstawionych  w opisie sprawy będącej przedmiotem wniosku wynika, że nie prowadzi Pan jednoosobowej działalności gospodarczej lecz jest Pan wspólnikiem prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z małżonką. Powyższe uznano za oczywistą omyłkę.

Ponadto, zaznaczyć należy, że z uwagi na indywidualny charakter interpretacji, wydawanej w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie Pana, nie dotyczy drugiego wspólnika spółki jawnej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).