Możliwość opodatkowania przychodów (usługi gastronomiczne) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.105.2022.2.JF

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.105.2022.2.JF

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania przychodów (usługi gastronomiczne) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 21 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem które wpłynęło 6 kwietnia 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi stacjonarny lokal gastronomiczny pod adresem (…), (…) w województwie (…), dla którego prowadzona jest strona internetowa (…).

W lokalu są przygotowywane potrawy gastronomiczne przede wszystkim są to potrawy na bazie mięsa z kurczaka czyli cały kurczak pieczony, części kurczaka jak udka podawane samodzielnie lub w zestawie np. z frytkami i sałatką. W sprzedaży jest również kurczak w chrupiącej panierce. Znajdują się w ofercie również tzw. fast foody jak np. pity, hamburgery, pajdy ala kebab.

Potrawy są przygotowywane na miejscu z mięsa nieprzerobionego, z półproduktów lub gotowych panierowanych mięs, które na miejscu się smaży lub podgrzewa. Potrawy można spożyć na miejscu lub wziąć na wynos. Potrawy mogą być dostarczane do klienta z dowozem na zamówienie.

W ocenie wnioskodawcy przygotowywanie i podawanie posiłków na miejscu w lokalu firmy mieści się w ramach Polskiej Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w następujących klasyfikacjach: 56.10.1 USŁUGI RESTAURACJI I POZOSTAŁYCH PLACÓWEK GASTRONOMICZNYCH a w ramach tej kategorii w: 56.10.11.0 Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach.

Odnośnie dostawy gotowych posiłków klasyfikowałby te czynności jako: Sprzedaż gotowych posiłków zaliczoną do grupy PKWiU 10.85.1.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

Przedmiotem zapytania jest okres podatkowy: rok 2022 i wniosek dotyczy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022r.

Wnioskodawca od (…) r. prowadzi działalność a dokumentacja podatkowa jest prowadzona w formie PKPiR (podatkowa książka przychodów i rozchodów).

Od 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca zamierza opodatkować przychody z prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3%.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Działalność Wnioskodawcy była opodatkowana na zasadach tzw. podatku liniowego czyli zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128. z późn. zm.).

(…) r. Wnioskodawca złożył właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.

Pierwszy przychód , który chce Wnioskodawca opodatkować 3,0% stawką ryczałtu osiągnął w (…) r.

Wnioskodawca oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje innych dochodów podlegających opodatkowaniu, ale jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej NIP: (…) z której nie uzyskuje aktualnie przychodu w formie dywidendy lub podobnych ani nie otrzymuje innych dochodów z tytułu swojej aktywności w tej spółce.

Nie będą miały zastosowania do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przychód Wnioskodawcy nie przekroczył w 2021 roku limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienione w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność spełnia definicję działalności usługowej.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność spełnia definicję działalności gastronomicznej.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów, za pomocą raportów kasowych.

Pytania

1.Czy rozliczając się ryczałtem z podatku dochodowego w ramach Ustawy z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wraz z późniejszymi zmianami może wnioskodawca całość przychodów ze sprzedaży przygotowywanych i podawanych w lokalu firmy posiłków do spożycia na miejscu lub na wynos lub dostarczanych na wskazany przez kupującego adres może on stosować stawkę ryczałtu 3,0% przychodów zgodnie z art. 12 ustęp 1 pkt 7 lit. a wyżej wymienionej ustawy?

2.Czy rozliczając się ryczałtem z podatku dochodowego w ramach Ustawy z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wraz z późniejszymi zmianami może wnioskodawca całość przychodów ze sprzedaży gotowych posiłków do spożycia w lokalu firmy miejscu lub do spożycia na wynos w dowolnie wybranym miejscu przez kupującego lub dostarczanych na wskazany przez kupującego adres może on stosować stawkę ryczałtu 3,0% przychodów zgodnie z art. 12 ustęp 1 pkt 7 lit. a wyżej wymienionej ustawy.

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że całość przychodów osiąganych ze sprzedaży przygotowywanych w lokalu jego firmy posiłków podawanych do spożycia na miejscu w lokalu lub na wynos do spożycia poza lokalem w miejscu wybranym przez kupującego lub dowożonych klientom na wskazany przez nich adres oraz cały przychód ze sprzedaży gotowych potraw dostarczanych z dowozem na adres wskazany przez klienta lub spożywanych na miejscu w lokalu firmy lub branych przez kupującego na wynos może on stosować stawkę ryczałtu 3% zgodnie z art. 12 ustęp 1 pkt 7 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wraz z późniejszymi zmianami.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), zgodnie z którym:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.

Jak wskazuje art. 5b ust. 1 ww. ustawy, z zakresu przedmiotowego pozarolniczej działalności gospodarczej wykluczone zostały czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych;

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności z materiałów własnych wykonawcy.

Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, działalność gastronomiczna to usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów.

Klasyfikacja Wyrobów i Usług zawiera Sekcję I - usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne, która obejmuje m.in.

-usługi gastronomiczne,

-usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

-usługi stołówkowe,

-usługi przygotowywania i podawania napojów.

Przy czym, w klasyfikacji tej ustawodawca w dziale 56 sklasyfikował - Usługi związane z wyżywieniem, w grupowaniu:

-56.10.11.0 Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach,

-56.21.11.0 Usługi przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla gospodarstw domowych,

-56.21.19.0 Usługi przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla pozostałych odbiorców zewnętrznych,

-56.29.19.0 Pozostałe usługi gastronomiczne świadczone w oparciu o zawartą z klientem umowę,

-56.30.10.0 Usługi przygotowywania i podawania napojów.

Ww. Klasyfikacja Wyrobów i Usług zawiera Sekcję C – produkty przetwórstwa przemysłowego, która obejmuje m.in. :

-artykuły spożywcze, włączając gotowe posiłki i dania,

-napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Przy czym, w klasyfikacji tej ustawodawca w dziale 10 sklasyfikował – Artykuły spożywcze, w grupowaniu:

-10.85.1 – Gotowe posiłki i dania,

-10.85.11.0 – Gotowe posiłki i dania na bazie mięsa, podrobów lub krwi.

Jednocześnie należy wskazać, że grupowanie 10.85 nie obejmuje gotowych posiłków i dań przygotowanych w zakładach gastronomicznych, do bezpośredniego spożycia, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach działu 56.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a),

- 3% - z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a).

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazał, Pan że:

1.zakres Pana działalności usługowej mieści się (zdaniem Pana) w ramach Polskiej Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w następujących klasyfikacjach: 56.10.1 usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych a w ramach tej kategorii w: 56.10.11.0 Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach oraz odnośnie dostawy gotowych posiłków. Klasyfikowałby Pan te czynności jako: Sprzedaż gotowych posiłków zaliczoną do grupy PKWiU 10.85.1,

2.(…) r. złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania,

3.nie będą miały zastosowania do wykonywanej przez Pana działalności wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

4.przychód Pana nie przekroczył w 2021 roku limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienione w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

5.prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej,

6.prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności gastronomicznej.

7.prowadzi Pan ewidencję przychodów, za pomocą raportów kasowych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody osiągane ze sprzedaży przygotowywanych i podawanych w lokalu Pana firmy posiłków do spożycia na miejscu w lokalu lub na wynos do spożycia poza lokalem w miejscu wybranym przez kupującego lub dowożonych klientom na wskazany przez nich adres oraz ze sprzedaży gotowych posiłków do spożycia w lokalu firmy lub do spożycia na wynos w dowolnie wybranym miejscu przez kupującego lub dostarczanych na wskazany przez kupującego adres, mogą być opodatkowane 3,0% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną  art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Tutejszy Organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).