Jakie będą skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przekształcenia kredytu na własne cele mieszkaniowe w sytuacji, gdy od 20... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.611.2022.1.JM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.611.2022.1.JM

Temat interpretacji

Jakie będą skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przekształcenia kredytu na własne cele mieszkaniowe w sytuacji, gdy od 2008 r. korzystaliście i korzystacie Państwo z ulgi odsetkowej oraz czy przeliczenie kredytu na PLN spowoduje korektę zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych za wszystkie lata, w których była odliczona ulga odsetkowa?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 9 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi odsetkowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan wraz z żoną obywatelem polskim oraz podlegał i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zamieszkuje Pan z żoną w domu jednorodzinnym budynku mieszkalnym pod adresem: (...) Przedmiotową nieruchomością Państwo władają w ramach wspólnoty majątkowej małżeńskiej – współwłasność łączna.

W 2003 r. wraz z żoną zakupił Pan działkę budowlaną w miejscowości (...) o powierzchni całkowitej 0,1461 ha (nr ewidencyjny działki …) za kwotę … (Akt notarialny nr … – wspólność małżeńska). Małżonkowie nie korzystali z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na zakup powyższej działki.

Decyzją Starostwa Powiatowego w (...) został zatwierdzony projekt budowalny oraz udzielono pozwolenia na budowę dla inwestycji p.n. budynek mieszkalny jednorodzinny według projektu indywidualnego na nieruchomości położonej w (...) (nr ewidencji gruntów …). Inwestycja budowy budynku mieszkalnego była prowadzona na działce określonej w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jako grunty wyłączone z produkcji rolnej, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw.

Wkładem inwestycyjnym sfinansowanym z Państwa oszczędności była ww. działka budowlana, projekt budowlany domu jednorodzinnego oraz materiały budowlane i budynek mieszkalny jednorodzinny w stanie surowym otwartym z dachem. Na pozostałą część przedmiotowej inwestycji został zaciągnięty kredyt hipoteczny.

W dniu 29 października 2004 r. zaciągnął Pan wraz z żoną kredyt hipoteczny (podpisali umowę kredytową) "...” w Banku (...) w walucie obcej, wymienialnej – frank szwajcarski (CHF) – w wysokości (...) na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego w miejscowości (...). W umowie zastrzeżono, że kredyt może być wykorzystany wyłącznie zgodnie z określonym celem budowa domu jednorodzinnego.

Spłata zadłużenia z tytułu kredytu rozpoczęła się 1 czerwca 2006 r. W okresie karencji spłacane były miesięcznie odsetki od dnia wypłaty transzy kredytu. Zadłużenie w formie kredytu i odsetek, zgodnie z umową, będzie spłacane do dnia 1 października 2034 r. Spłata zadłużenia z tytułu kredytu i odsetek następuje w drodze potrącania przez Bank (...). co miesiąc swoich wierzytelności z rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego małżonków.

W umowie kredytowej Bank (...) zawarł zapisy, że pobiera odsetki od kredytu w walucie kredytu według zmiennej stopy procentowej, w stosunku rocznym, której wysokość jest ustalona w dniu rozpoczynającym miesięczny okres obrachunkowy, jako suma stawki referencyjnej i stałej marży banku. Dla celów ustalenia stawki referencyjnej Bank (...) będzie się posługiwał stawką LIBOR lub EURIBOR. Odsetki są obliczane miesięcznie od kwoty zadłużenia z tytułu kredytu według obowiązującej w tym okresie zmiennej stopy procentowej dla kredytu.

Budowę zakończono 23 stycznia 2006 r., kiedy to Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w piśmie znak (...) nie wniósł sprzeciwu do użytkowania obiektu – budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce w (...), który został wykonany na podstawie pozwolenia na budowę. Zgodnie z ww. pismem, mógł Pan wraz z żoną przystąpić do użytkowania wybudowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. 2 lutego 2006 r. Urząd Gminy w (...), nadał numer porządkowy dla budynku znajdującego się na działce nr (...) we wsi (...) – ul. (...). W lutym 2006 r. zamieszkaliście Państwo w przedmiotowym budynku mieszkalnym (zostaliście zameldowani pod powyższym adresem), gdzie mieszkacie do dnia dzisiejszego.

W rocznym zeznaniu podatkowym wspólnym za 2008 rok Państwo dokonali pierwszego odliczenia z tytułu ulgi odsetkowej.

Od tamtego czasu, rozliczając się wspólnie z podatku dochodowego, korzystają Państwo z ulgi odsetkowej, odliczając od podatku wyłącznie odsetki od kredytu faktycznie zapłacone, tj. potrącone przez Bank (...) każdego miesiąca z rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (posiadacie Państwo dowody na zapłatę ww. odsetek).

W okresie odliczania ulgi odsetkowej nie korzystali Państwo z innych ulg w tym z tzw. "dużej ulgi mieszkaniowej". Przedmiotowe odsetki od kredytu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Zaznaczyć również należy, że odliczone odsetki od kredytu mieszczą się w obowiązujących limitach ustalonych dla ulgi odsetkowej.

Bank (...) udzielający kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wyszedł z dobrowolną ofertą przekształcenia kredytu w CHF na kredyt w PLN.

Przekształcenie kredytu odbywa się w postępowaniu mediacyjnym przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Przedmiotowe postępowanie zakończy się ugodą. Ugoda zakłada zmianę waluty zadłużenia z CHF na PLN. Kredyt zostanie rozliczony tak, jakby od dnia zawarcia umowy był udzielony w PLN. Zachowane zostaną pozostałe parametry kredytu wynikające z umowy, tj. okres kredytowania, forma spłaty kredytu w ratach malejących oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe. Do wyliczenia równowartości kredytu w PLN przyjęta zostanie suma kwot w PLN, które bank wypłacił tytułem kredytu w CHF. Jeśli jakakolwiek część wypłaty nastąpiła w CHF, przeliczona zostanie na PLN po średnim kursie NBP z dnia wypłaty. W zestawieniu zostanie uwzględniony fakt, że wypłata kredytu nastąpiła w transzach. Do wyliczenia kwoty kredytu przeliczonego na PLN przyjęte zostanie oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy. Oprocentowanie zostanie ustalone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M i marży banku.

Chcielibyście Państwo przyjąć ofertę Banku (...) i zawrzeć ugodę w postępowaniu mediacyjnym.

Pytanie:

Jakie będą skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przekształcenia kredytu na własne cele mieszkaniowe w sytuacji, gdy od 2008 r. korzystaliście i korzystacie Państwo z ulgi odsetkowej oraz czy przeliczenie kredytu na PLN spowoduje korektę zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych za wszystkie lata, w których była odliczona ulga odsetkowa?

Pana stanowisko w sprawie

Nie poniosą Państwo żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przekształcenia kredytu na własne cele mieszkaniowe w związku z korzystaniem z ulgi odsetkowej. Przeliczenie kredytu na PLN w postępowaniu mediacyjnym przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego i zawarcie ugody nie będzie wiązało się z korektą zeznań rocznych za okres, w którym była odliczana ulga odsetkowa – przed zawarciem ugody.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) w brzmieniu obowiązującym od 31 grudnia 2006 r. – podatnikowi, któremu w latach 2002 – 2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a – c – powyżej cytowanej ustawy – odliczeniu podlegają odsetki faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2 oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku oraz nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Powyższy przepis mówi o odliczeniu od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi, które zostały faktycznie zapłacone a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez Bank.

Zgodnie z zapisami umowy kredytowej, w każdym miesiącu, począwszy od wypłacenia pierwszej transzy kredytu, wpłacali Państwo do banku odsetki od kredytu w CHF, zgodnie z ustaloną stawką referencyjną. Spłata odsetek była dokonywana automatycznie przez system bankowy, polegała na zmniejszeniu salda rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego o kwotę naliczonych odsetek. Operacja to była udokumentowana na wyciągu bankowym (WB) otrzymywanym przez Państwa. Spłata odsetek wiązała się z rzeczywistym wypływem pieniądza z rachunku bankowego.

Podpisanie ugody oraz ponowne przeliczenie kredytu na PLN zapewne spowoduje zmiany w wysokości zarówno spłacanych rat kredytu jak i odsetek od kredytu, nie wpłynie jednak na wielkość faktycznie zapłaconych odsetek w przeszłości.

Mając na uwadze powyższe, nie będą Państwo musieli korygować przeszłych zeznań podatkowych zawierających odliczenia z zakresu ulgi odsetkowej.

Interpretacja dotyczy tylko Pana bowiem tylko Pan jest Wnioskodawcą, tj. Zainteresowanym w przedmiotowym wniosku ORD-IN. W odniesieniu do Pana żony zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe. 

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady dokonywania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Powołany wyżej przepis art. 26b ust. 1 ustawy stanowi, że:

Od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1. budową budynku mieszkalnego albo

2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zgodnie z art. 26b ust. 2 ww. ustawy:

Odliczenie o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:

1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a. których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 – zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b. których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 – została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5. do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,

6. odsetki, o których mowa w ust. 1:

a.zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,

b.nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

c.nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

7.podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b. budowę budynku mieszkalnego,

c. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f.  przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z art. 26b ust. 3 tej ustawy wynika, że:

Odliczeniu, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają odsetki od kredytów:

1.udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno – budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępnianie lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,

2.udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,

3.(uchylony),

4.udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach określonych w przepisach o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi,

5.objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych,

6.wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.

W przepisie art. 26b ust. 4 pkt 1-2 ustawy ustawodawca określił wysokość dokonywanych odliczeń, gdyż są one limitowane. Odliczenie obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.

W kolejnych następujących po sobie latach podatkowych kwota, o której mowa w ust. 4 pkt 2, nie może ulec zmniejszeniu. W tym celu dla ustalania tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał (art. 26b ust. 10 ww. ustawy).

Stosownie do art. 26b ust. 6 ww. ustawy:

Odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Natomiast w myśl art. 26b ust. 7 tej ustawy:

Odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Zgodnie z art. 26b ust. 8 cytowanej ustawy:

Odliczenia dotyczą zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

Pomimo uchylenia art. 26b ustawodawca zagwarantował korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych.

Jak bowiem stanowi art. 9 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.:

Podatnikowi, któremu w latach 2002 – 2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Jak poinformował Pan we wniosku:

  1. Jest Pan obywatelem polskim. W 2003 r. wraz z żoną zakupił Pan działkę budowlaną. Wraz z żoną nie korzystał Pan z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na zakup powyższej działki.
  2. Decyzją Starostwa Powiatowego w … znak … z … został zatwierdzony projekt budowalny oraz udzielono pozwolenia na budowę dla inwestycji p.n. budynek mieszkalny jednorodzinny według projektu indywidualnego na ww. nieruchomości.
  3. W dniu 29 października 2004 r. zaciągnął Pan wraz z żoną kredyt hipoteczny "...” w Banku (...) w walucie obcej, wymienialnej – frank szwajcarski (CHF) na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
  4. Budowę zakończono 23 stycznia 2006 r., kiedy to Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w piśmie znak … nie wniósł sprzeciwu do użytkowania obiektu – budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który został wykonany na podstawie pozwolenia na budowę.
  5. W okresie odliczania w ramach ulgi odsetkowej odsetek faktycznie zapłaconych nie korzystali Państwo z innych ulg w tym z tzw. "dużej ulgi mieszkaniowej". Przedmiotowe odsetki od kredytu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Zaznaczyć również należy, że odliczone odsetki od kredytu mieszczą się w obowiązujących limitach ustalonych dla ulgi odsetkowej.
  6. Bank (...). udzielający kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wyszedł z dobrowolną ofertą przekształcenia kredytu w CHF na kredyt w PLN. Przekształcenie kredytu odbywa się w postępowaniu mediacyjnym przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Przedmiotowe postępowanie zakończy się ugodą. Ugoda zakłada zmianę waluty zadłużenia z CHF na PLN. Kredyt zostanie rozliczony tak, jakby od dnia zawarcia umowy był udzielony w PLN. Zachowane zostaną pozostałe parametry kredytu wynikające z umowy, tj. okres kredytowania, forma spłaty kredytu w ratach malejących oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.
  7. Do wyliczenia równowartości kredytu w PLN przyjęta zostanie suma kwot w PLN, które bank wypłacił tytułem kredytu w CHF. Jeśli jakakolwiek część wypłaty nastąpiła w CHF, przeliczona zostanie na PLN po średnim kursie NBP z dnia wypłaty. W zestawieniu zostanie uwzględniony fakt, że wypłata kredytu nastąpiła w transzach.
  8. Do wyliczenia kwoty kredytu przeliczonego na PLN przyjęte zostanie oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy. Oprocentowanie zostanie ustalone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M i marży banku.
  9. Pan wraz z żoną chcieliby przyjąć ofertę Banku (...) i zawrzeć ugodę w postępowaniu mediacyjnym.

Przystępując do oceny skutków podatkowych przewalutowania przez bank zaciągniętego kredytu wskazać należy, że instytucja kredytu uregulowana została przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896 ze zm.). Zgodnie z treścią art. 69 ust. 1 ww. ustawy:

Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

W sytuacji opisanej we wniosku, tj. przewalutowania na złotówki kredytu denominowanego w CHF (kredyt ma być rozliczony tak, jakby od początku był kredytem złotówkowym) nie dochodzi do zmiany okresu kredytowania, formy spłaty kredytu, zmiany poniesionych opłat, prowizji i składek ubezpieczeniowych. Do wyliczenia kwoty kredytu przeliczonego na złotówki przyjęte zostanie oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy. Ponadto, jak Pan sam wskazał, podpisanie ugody oraz ponowne przeliczenie kredytu na PLN zapewne spowoduje zmiany w wysokości zarówno spłacanych rat kredytu jak i odsetek od kredytu, nie wpłynie jednak na wielkość faktycznie zapłaconych odsetek w przeszłości.

Zatem, w niniejszej sprawie przewalutowanie będzie stanowiło wyłącznie techniczną operację zamiany kwoty wyrażonej w określonej walucie, na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie. Odliczenia w ramach ulgi odsetkowej można jedynie dokonać odsetek w wysokości faktycznie poniesionych. 

Tym samym, samo przewalutowanie kredytu nie spowoduje u Pana konsekwencji podatkowych w odliczaniu ulgi odsetkowej zgodnie z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli przewalutowanie nie wpłynie na wysokość faktycznie zapłaconych odsetek w przeszłości, które zostały odliczone w ramach ulgi odsetkowej nie ma Pan obowiązku korygowania zeznań za lata podatkowe, w których odliczona była ulga odsetkowa.

Dodatkowe informacje

Podkreślenia wymaga, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego. Należy też zauważyć, że to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w toku ewentualnego postępowania podatkowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·  Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·  Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, 655; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).