Wnioskiem z dnia 19 stycznia 2007r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 22.01.2007r.) A C Sp. Jawna zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pias... - Interpretacja - 1418/M-436-1/PCC/2007/MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2007, sygn. 1418/M-436-1/PCC/2007/MS, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 19 stycznia 2007r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 22.01.2007r.) A C Sp. Jawna zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej kwestii, czy istnieje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach prowadzonej działalności umów skupu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pismach wynika, iż:A C P Sp. Jawna prowadzi działalność gospodarczą której przedmiotem jest sprzedaż pojazdów samochodowych. Zdaniem spółki zgodnie z przepisem art. 2 pkt. 4a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) umowy skupu nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje:Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wszystkie czynności wymienione art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.), wśród których enumeratywnie ustawodawca wymienia umowę sprzedaży. Od powyższej zasady zostały jednak wprowadzone wyjątki polegające na tym, że pewne czynności ustawodawca wyłączył spod opodatkowania albo też postanowił o ich zwolnieniu od podatku.Zgodnie z regulacją art. 2 ust. 4 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r. nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika jest sprzedaż pojazdów samochodowych i zawieranie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umów skupu oraz, że z tytułu sprzedaży jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca dokonał rozgraniczenia zakresów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem VAT. Przyjęte rozwiązanie oparte zostało na założeniu, że sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług, wykonywane w sposób częstotliwy, jako podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT powinno być wyłączone spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowy sprzedaży określone przez podatnika jako umowy skupu, w myśl powołanego przepisu art. 2 pkt 4 lit. a podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż z tytułu dokonania tej czynności żadna ze stron nie jest opodatkowana podatkiem VAT.O wyłączeniu umowy cywilnoprawnej spod działania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje fakt czy z tytułu danej, konkretnej czynności (w tym przypadku skup samochodów) powstanie obowiązek podatkowy w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.Wobec powyższego, zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko A CP Sp. Jawna w tej sprawie nie jest prawidłowe.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.Tutejszy organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia tego stanu. Jednocześnie tutejszy organ nie będzie informował o zmianie przepisów będących przedmiotem niniejszej interpretacji.

Urząd Skarbowy w Piasecznie