POSTANOWIENIE - Interpretacja - PM-436/1/BK/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. PM-436/1/BK/2005, Urząd Skarbowy w Oleśnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 nr 8, poz. 60 ze zm.) , po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.10.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

stwierdza

że stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku uznaje się za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 25.10.2005r. firma P.P.H.U. "XY" zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie o interpretację prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych , dotyczących wniesienia przez małżonków, po frac12; części przedsiębiorstwa do zakładanej wspólnie spółki cywilnej , prowadzących do tej pory wspólnie firmę na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ( tzw. spółka małżeńska).

Jak wynika z treści art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika , płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym . W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia , na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca uważa , iż zgodnie z art. 2 ust.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych taki wkład nie podlega temu podatkowi , ponieważ Minister Finansów zwolnił z opodatkowania podatkiem VAT ( § 8 ust.1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.U.Nr 97, poz. 970/) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego wkłady niepieniężne.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko P.P.H.U. " XY" jest niesłuszneJeżeli przedmiotem czynności cywilnoprawnej jest zbycie przedsiębiorstwa , które należy rozumieć , jako wszelkie czynności , w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem tej czynności jak właściciel np. sprzedaż , zamiana ,darowizna, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aport, do którego z mocy art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stosuje się przepisów tej ustawy , to czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych , niezależnie od tego czy strony tej umowy są z innych powodów podatnikiem podatku od towarów i usług .

Biorąc więc pod uwagę wyżej przedstawione wyjaśnienie; przepis wynikający z § 8 ust.1 pkt 6 wyżej wymienionego rozporządzenia , zgodnie z którym zwalnia się od podatku VAT wkłady niepieniężne ( aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego , dotyczy przedsiębiorstwa nie jako całości ale poszczególnych elementów składowych tego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art.1 ust.1 pkt. 1 lit. k ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz.U. z 2005 Nr 41, poz. 399) podatkowi temu podlegają umowy spółki ( akty założycielskie) .

Podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego. Stawka podatkowa wynosi 0,5% kapitału lub wkładów , zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 9 w/w ustawy.

Podsumowując, należy uznać , iż umowa spółki zawarta przez małżonków podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych od wartości wniesionych wkładów ( w tym przypadku po frac12; przedsiębiorstwa), nawet , gdy jej założenie jest konsekwencją zmiany prawodawstwa w tym zakresie.

Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wnioskiem z dnia 25.10.2005r. i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia

- nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie:

Zgodnie z art. 14a § 4 , w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia . W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Oleśnie