P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDIO-443/429/7/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2005, sygn. PDIO-443/429/7/05, Urząd Skarbowy w Rypinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie, udzielając interpretacji w zakresie przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2005r stanowisko za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 16 marca 2005r. zwrócił sie Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wywiązywania się z obowiązków płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stan faktyczny w sprawie przedstawia się następująco: w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skupuje Pan złom od indywidualnych dostawców na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Na koniec miesiąca sporządzane jest zestawienie i od wartości dokonanych zakupów odprowadza Pan podatek w wysokości 2%.

Zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 9 pkt 6 ww. ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł.

Zgodnie z art. 10 ust.2 pkt 2 i ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub sprzedaży, jako płatnicy pobierają przy wypłacie należności za nabyte rzeczy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od ceny zakupu przekraczającej 1.000 zł (art. 7 ust. 1 pkt 1a i art. 9 pkt 6 ww. ustawy)

Z treści pisma wynika, iż cena zakupu złomu od indywidualnych dostawców nie przekracza kwoty 1.000zł, w związku z czym płatnik nie ma obowiązku pobrania podatku.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej) - do czasu jej zmiany lub uchylenia bądź zmiany przepisów prawa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie informuje, iż załączony do wniosku o udzielenie interpretacji wzór umowy kupna-sprzedaży, nie podlegał ocenie przez tutejszy organ podatkowy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Rypinie