Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm./ zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych pod... - Interpretacja - US72/SPC/436/35/2004/BAP

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.12.2004, sygn. US72/SPC/436/35/2004/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm./ zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi. Przedstawiona przez spółkę umowa depozytu nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do treści art. 9 pkt 10 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione od podatku są pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. W przedmiotowej sprawie, pożyczkodawcą jest spółka z siedzibą w Holandii, której przedmiotem działania jest, zgodnie z oświadczeniem Spółki, prowadzenie działalności w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Spełnione są więc przesłanki z art. 9 pkt 10 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym przedmiotowe umowy pożyczki korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast nie ma zastosowania art. 9 pkt 10 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego z podmiotem zagranicznym prowadzącym działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. W art. 1 ust. 1 pkt1 lit. "j" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych depozyt nieprawidłowy wymieniony jest jako odrębna od pożyczki czynność cywilnoprawna - więc nie ma możliwości zastosowania art. 845 ustawy Kodeks Cywilny do oceny skutków podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo należy wskazać, iż art. 9 ww. ustawy wymienia enumeratywnie czynności cywilnoprawne zwolnione od podatku i nie zawiera zwolnienia dla czynności depozytu nieprawidłowego.

Reasumując, w zakresie przedstawionym przez Spółkę - umowa depozytu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, umowa pożyczki jest zwolniona od tego podatku, zaś umowa depozytu nieprawidłowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie