POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/423-38/06/KK/45583

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2006, sygn. DP1/423-38/06/KK/45583, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 03.02.2006 r. (data wpływu do tut. Organu 28.02.2006 r.) uzupełnionego o podpis osoby reprezentującej pismem z dn. 22.03.2006 r. (data wpływu 29.03.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza,że stanowisko przedstawione w zapytaniu nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem w sprawie interpretacji przepisu dotyczącego sporządzania informacji o wynagrodzeniach wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami za świadczenia na rzecz rezydenta usług (wykonania pracy). Zdaniem Spółki zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2006 r. brzmieniem przepisu § 7 pkt 3 rozporządzenia informacja ORD-W1 powinna być przesyłana tylko i wyłącznie w przypadku podjęcia pracy przez nowego nierezydenta w Spółce. Natomiast dla nierezydentów, którzy zostali zatrudnieni przed 1 stycznia 2006 r. nie będzie przesyłana taka informacja, ponieważ w rozporządzeniu nie ma mowy o takich podatnikach.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 82a § 1 ustawy z dnia dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą obowiązane są do gromadzenia, sporządzania i przekazywania, bez wezwania przez organ podatkowy, informacji o wynagrodzeniach za świadczone na ich rzecz usługi (wykonywaną pracę), wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, świadczącym te usługi (wykonującym pracę), jeżeli:
1) w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innymi ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, może to mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagrodzenie;
2) podmiot będący nierezydentem bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu lub kontroli podmiotu, którego dotyczy obowiązek informacyjny, albo posiada udział w kapitale tego podmiotu uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.
Szczegółowe zasady, termin i tryb sporządzania i przekazywania informacji o wynagrodzeniach wypłacanych przez podmiot, będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami za świadczenie usług (wykonanie pracy) zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2061 ze zm.).
Zgodnie z § 7 ust. 3 w/w rozporządzenia po zmianach wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 września 2005 r., (Dz. U. Nr 201, poz. 1664) począwszy od dnia 1 stycznia 2006 r. informację, o której mowa w art. 82a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przesyła się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla opodatkowania nierezydentów, będących osobami fizycznymi, w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy).
Z kolei zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych, podmioty o których mowa w art. 82a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, sporządzają informacje za okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. na zasadach określonych w § 7 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2061), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r. Informacje te są przekazywane do dnia 31 marca 2006 r.
Zatem w przypadku nierezydentów, którzy zostali zatrudnieni przed 1 stycznia 2006 r. należy sporządzać przedmiotową informację w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r.
W myśl § 7 ust. 3 w/w rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r. przedmiotową informację sporządza się za rok podatkowy i przesyła się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na adres siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu sporządzającego informację w terminie trzech miesięcy, licząc od zakończenia tego roku podatkowego.
Mając zatem powyższe przepisy na uwadze dla nierezydentów którzy byli zatrudnieni przed 1 stycznia 2006 r. Spółka winna sporządzić w/w informację na formularzu ORD-W za rok podatkowy i w terminie trzech miesięcy licząc od zakończenia tego roku podatkowego przesłać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na adres siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu sporządzającego informację.
Natomiast ustosunkowując się do nowego brzmienia § 7 w/w rozporządzenia obowiązującego od 1 stycznia 2006 r. należy stwierdzić, iż intencją ustawodawcy wprowadzenia zmian w w/w przepisie było umożliwienie organom podatkowym bieżącej kontroli nierezydentów czy wywiązują się z ciążących na nich obowiązków podatkowych już w trakcie roku podatkowego. W nowej informacji ORD-W1 podmiot polski obowiązany będzie podać m.in. informacje o przewidywanym okresie pobytu nierezydenta w Polsce w roku podatkowym, rodzaju otrzymywanych świadczeń niepieniężnych, częstotliwości wypłat. Zatem zdaniem tut. Organu powyższy przepis odnosi się do nierezydentów, którzy rozpoczęli pracę w Spółce w roku 2006. Przy czym za nierezydentów rozpoczynających świadczenie usług (wykonywanie pracy) rozumie się nie tylko tych, którzy po raz pierwszy rozpoczęli jej świadczenie lecz również tych, którzy świadczą ją po krótszej lub dłuższej przerwie w jej świadczeniu. W tym przypadku Spółka sporządza informację ORD-W1 i w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy) przesyła do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja;
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy