Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - PP-1/443-2-407/174629/123/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.01.2005, sygn. PP-1/443-2-407/174629/123/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10.12.2004 r. (data wpływu: 20.12.2004 r.) uprzejmie informuje:

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak wynika z przywołanego powyżej przepisu ustawy, artykuł ten nie stanowi podstawy prawnej rozstrzygania problemów prawnych podatników, które pojawiają się w związku z zawieranymi przez nich umowami cywilnoprawnymi. Zadaniem art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, a w związku z tym i organów podatkowych, jest dokonywanie wykładni konkretnych przepisów prawa podatkowego, które budzą konkretne wątpliwości podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, a nie w przypadku kiedy odpowiedź wprost wynika z przepisów ustaw podatkowych.

Organy podatkowe nie są uprawnione do interpretacji innych przepisów prawa niż przepisy podatkowe i dokonywania analiz umów cywilnych zawieranych przez podatników z innymi podmiotami oraz zajmowania stanowiska, gdy wystąpią sporne kwestie pomiędzy stronami takich umów.Usługowym doradzaniem w zakresie stosowania i wyboru najkorzystniejszych rozwiązań podatkowych zajmują się powołane ustawowo do tego podmioty, w związku z czym, w tym zakresie podatnik winien zwrócić się do właściwego podmiotu, nie zaś do organu podatkowego. Sporne kwestie mogą być rozwiązywane na drodze postępowań z powództwa cywilnego.
Organ podatkowy jest zobligowany do wyjaśnienia wątpliwości, nie zaś do interpretowania przepisów podatkowych w zależności od przyjętych przez podatnika wariantów bądź nierozstrzygniętych kwestii na gruncie innych niż podatkowe przepisów prawa. Odpowiedź udzielona przez organ podatkowy w zakresie przez Pana przedstawionym sprowadzałaby się do interpretacji postanowień zawartej przez Pana umowy z Funduszem Leasingowym, a nie do interpretacji przepisów podatkowych.
W związku z powyższym skierowane przez Pana pismo pozostawia się bez rozpatrzenia.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 18.01.2005 r.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto