Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że mąż Pani W. prowadził działalność gospodarczą do dnia 7 marca 2005r., tj do dnia śmierci. - Interpretacja - 1414/PP/443-21/05/JW

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2005, sygn. 1414/PP/443-21/05/JW, Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że mąż Pani W. prowadził działalność gospodarczą do dnia 7 marca 2005r., tj do dnia śmierci.

Od 1 marca 2005r. Pani W. prowadzi pod nazwą "P" samodzielną działalność gospodarczą, a od 7 marca zdecydowała się także kontynuować działalność wykonywana przez jej zmarłego męża. Jednakże w okresie od 1 marca 2005r. do 7 marca 2005r. mąż Wnioskodawczyni również prowadził działalność gospodarczą. Problem wzbudza kwestia złożenia zeznań podatkowych i rozliczenia z Urzędem Skarbowym w zakresie podatku od towarów i usług za ten okres. Zdaniem Wnioskodawczyni na podstawie posiadanych dokumentów dotyczących podatku od towarów i usług może ona złożyć i podpisać deklarację VAT-7 za firmę zmarłego męża za okres 1-7 marca 2005r. zmniejszając należny podatek VAT o podatek z faktur kosztowych wystawianych na firmę męża do 7 marca 2005r. i po 7 marca 2005, ponieważ, jak wyjaśniono we wniosku, jeszcze w marcu, kwietniu i maju 2005r. wystawiane były faktury kosztowe przez niektóre firmy, które oczekiwały na wydanie postanowienia z rozprawy spadkowej celem przepisania umowy.

Na wstępie trzeba stwierdzić, że przepisy prawa podatkowego nie regulują kwestii rozliczenia podatku VAT spadkodawcy.

Zgodnie z art. 97 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane przepisami prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, a w przypadku kontynuowania przez spadkobierców, na ich własny rachunek, działalności spadkodawcy, przechodzą na następców prawnych również przewidziane przepisami prawa podatkowego, przysługujące spadkodawcy uprawnienia o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną przez spadkodawcę działalnością gospodarczą. Ustawodawca ani w ustawie o VAT, ani w ustawie Ordynacja podatkowa nie zawarł definicji kontynuacji działalności gospodarczej. Posiłkując się Słownikiem Języka Polskiego za kontynuację uważa się "dalszy ciąg, wykonywanie w dalszym ciągu rozpoczętej działalności, dalsze jej rozwinięcie, kontynuowanie" (tom I, pod red. prof. Dr Mieczysława Szymczaka, wyd. PWN, Warszawa 1978). Jak wynika z powyższego kontynuacja działalności gospodarczej nie jest uwarunkowana nie prowadzeniem wcześniej przez kontynuatora działalności gospodarczej we własnym imieniu.

Z kolei przepisy obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług - art. 97 ust. 6 - stanowią, że obowiązek poinformowania właściwego organu podatkowego o śmierci podatnika spoczywa na jego następcy prawnym.

Zważywszy powyższe i fakt, że przepisy prawa podatkowego nie zabraniają spadkobiercom kontynuującym działalność gospodarczą po zmarłym podatniku podatku od towarów i usług, złożyć deklaracji VAT-7 za spadkodawcę, prowadzi do logicznego wniosku, że złożenie wspomnianej deklaracji za okres od 1 do 7 marca 2005r. za zmarłego podatnika i podpisanej przez jego spadkobiercę można uznać za uzasadnione.

Jednakże należy również podkreślić, że śmierć podatnika prowadzącego działalność gospodarczą równoznaczna jest z likwidacją prowadzonej przez niego działalności. W przedmiotowej sytuacji oznacza to, że miesiącem, w którym mąż Wnioskodawczyni zakończył działalność, a zatem i miesiącem, za który dopuszczalne byłoby złożenie za niego deklaracji podatkowej VAT-7, jest wyłącznie marzec 2005r., ponieważ tylko w dniach 1-7 marca 2005 mąż Wnioskodawczyni prowadził jeszcze działalność gospodarczą. W konsekwencji w złożonej za ten okres deklaracji można obniżyć kwotę podatku należnego, ale tylko i wyłącznie o podatek naliczony wykazany na fakturach zakupu wystawionych na firmę spadkodawcy, co do których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało, zgodnie z art. 86 ust 10 - 12 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), najpóźniej w miesiącu marcu 2005r.

Zgodnie z powyższym należy uznać stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione w zapytaniu za błędne w przedmiocie składania deklaracji VAT-7 za kolejne miesiące. Spadkobierca kontynuujący działalność gospodarczą spadkodawcy nie może w składanej deklaracji VAT-7 za zmarłego męża rozliczyć faktur dokumentujących zakupy, z tytuł których prawo do obniżenia podatku należnego o wykazany w tych fakturach podatek naliczony powstało za następne okresy tj. po marcu 2005r.

Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim