Czy wniesienie wkładów pieniężnych na objęcie akcji do (mającej powstać) spółki komandytowo - akcyjnej, której akcjonariuszem będzie m.in. Wnioskodawc... - Interpretacja - ILPB4/423-439/11-2/ŁM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2012, sygn. ILPB4/423-439/11-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy wniesienie wkładów pieniężnych na objęcie akcji do (mającej powstać) spółki komandytowo - akcyjnej, której akcjonariuszem będzie m.in. Wnioskodawca przez ewentualne inne podmioty aniżeli Wnioskodawca, skutkować będzie po Jego stronie powstaniem przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w (...) działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 18 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu dla Spółki z tytułu wniesienia wkładów pieniężnych do spółki komandytowo akcyjnej przez inne podmioty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu dla Spółki z tytułu wniesienia wkładów pieniężnych do spółki komandytowo akcyjnej przez inne podmioty,
  • powstania przychodu dla Spółki w momencie nieodpłatnego umorzenia Jej akcji w spółce komandytowo akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, której prezesem i jedynym akcjonariuszem jest Pan X. Jednocześnie Pan X jest Prezesem i jedynym udziałowcem Y Sp. z o.o. w (...).

Y Sp. z o.o. w (...) oraz Pan X, oraz Wnioskodawca podpiszą statut spółki komandytowo - akcyjnej, na mocy której Y Sp. z o.o. w (...) stanie się komplemantariuszem, a Wnioskodawca oraz X - akcjonariuszami w spółce komandytowo - akcyjnej. Spółka komandytowo - akcyjna powstanie z chwilą wpisu do rejestru.

Wnioskodawca obejmie akcje w kapitale zakładowym nowozałożonej spółki komandytowo -akcyjnej. Akcje zostaną objęte za wkłady pieniężne, zgodnie z wartością nominalną akcji. W wyniku objęcia akcji w spółce komandytowo - akcyjnej, Wnioskodawca stanie się większościowym akcjonariuszem w tejże spółce.

Następnie planowane jest podjęcie uchwały o dobrowolnym umorzeniu przez (mającą powstać) spółkę komandytowo - akcyjną akcji należących do Wnioskodawcy i to bez wynagrodzenia. Statut spółki komandytowo - akcyjnej będzie przewidywał możliwość dobrowolnego umorzenia akcji, bez wynagrodzenia. W konsekwencji, umorzenie akcji będzie dobrowolne, zostanie dokonane na podstawie postanowień statutu spółki komandytowo - akcyjnej i nastąpi za zgodą Wnioskodawcy.

Akcje zostaną umorzone w następujący sposób: spółka komandytowo - akcyjna nabędzie nieodpłatnie akcje w celu ich umorzenia. Umorzenie akcji nastąpi na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia spółki komandytowo - akcyjnej za zgodą komplementariusza spółki komandytowo - akcyjnej. Uchwała będzie określać podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Ponadto podjęta zostanie uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego oraz obniżony zostanie kapitał zakładowy o wartość nominalną równą sumie wartości nominalnej umarzanych akcji.

W zamian za umorzenie akcji w spółce komandytowo - akcyjnej nie zostanie również wykonane żadne świadczenie na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie wkładów pieniężnych na objęcie akcji do (mającej powstać) spółki komandytowo - akcyjnej, której akcjonariuszem będzie m.in. Wnioskodawca przez ewentualne inne podmioty aniżeli Wnioskodawca, skutkować będzie po Jego stronie powstaniem przychodu...
  2. Czy dobrowolne umorzenie bez wynagrodzenia akcji w (mającej powstać) spółce komandytowo - akcyjnej należących do Wnioskodawcy, skutkować będzie powstaniem po Jego stronie przychodu...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 15 lutego 2012 r. nr ILPB4/423-439/11-3/ŁM.

Stanowisko Wnioskodawcy jest następujące.

Uwagi ogólne.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału).

Wskazać także należy, iż zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zgodnie z art. 125 k.s.h., spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Przepisy regulujące ustrój spółki komandytowo - akcyjnej nie regulują problematyki umorzenia akcji w spółce komandytowo - akcyjnej. W takim wypadku konieczne jest odpowiednie stosowanie przepisów o spółce akcyjnej. Zgodnie bowiem z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., w sprawach nieuregulowanych w Dziale IV Kodeksu spółek handlowych, do spółki komandytowo - akcyjnej stosuje się w innych sprawach, niż wymienione w art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h. odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia. Do ustalenia procedury i skutków umorzenia akcji w spółce komandytowo - akcyjnej, które będą przysługiwać Wnioskodawcy, należy zatem stosować odpowiednio przepisy o spółce akcyjnej.

Zgodnie natomiast z art. 359 § 1 k.s.h., odnoszącym się do spółki akcyjnej i odpowiednio stosowanym w wypadku spółki komandytowo - akcyjnej na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Akcje mogą być umorzone albo za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), bądź też bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb umorzenia przymusowego określa statut.

Artykuł 359 § 2 k.s.h., który w przypadku spółki komandytowo - akcyjnej znajdzie zastosowanie na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., wskazuje, iż dla umorzenia akcji wymagana jest uchwała walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Ponadto, zgodnie z art. 146 § 2 pkt 5 k.s.h., obniżenie kapitału zakładowego będzie wymagało zgody komplementariusza.

Mając na uwadze przywołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny Wnioskodawca stwierdził co następuje.

Zgodnie z konstrukcją opodatkowania osób fizycznych i prawnych przyjętą w polskim systemie prawnym, dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Jednocześnie sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeżeli wspólnikiem (akcjonariuszem) jest osoba prawna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie do (mającej powstać) spółki komandytowo - akcyjnej przez jednego z jej akcjonariuszy wkładu pieniężnego stanowi zwiększenie majątku spółki, lecz w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie generuje przychodu u wspólników tej spółki, w tym Wnioskodawcy jako akcjonariusza.

Zatem czynność wniesienia wkładu wynika z samej istoty tworzenia i funkcjonowania takiej spółki. Tym samym, brak jest podstaw do kwalifikacji tego typu zdarzenia jako przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, wniesienie do (mającej powstać) spółki komandytowo - akcyjnej przez jednego z jej akcjonariuszy (osobę fizyczną) wkładu pieniężnego nie powoduje w momencie wniesienia tego wkładu u Wnioskodawcy jako wspólnika (akcjonariusza) tej spółki, powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Analogiczne stanowisko zajęto w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2011 r. sygn. nr IPPB1/415-147/11-2/JB (opublik. LexPolonica nr 2516607) dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez wpływu na ocenę stanu prawnego będzie miała także okoliczność, iż zarówno (mająca powstać) spółka komandytowo - akcyjna, Wnioskodawca oraz akcjonariusz, który wnosić będzie wkład pieniężny są (i będą) podmiotami powiązanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037), spółka komandytowo akcyjna jest spółką osobową.

W myśl art. 125 Kodeksu spółek handlowych, spółką komandytowo - akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Natomiast zgodnie z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowo - akcyjnej stosuje się w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Stosownie do treści art. 8 § 1 ww. ustawy, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa posiada zatem zdolność do czynności prawnych, ale nie posiada osobowości prawnej.

Tym samym, z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi od zapłaty podatku od osiąganych przez spółkę komandytowo - akcyjną dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Z tego też względu skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki, a odnoszące się do akcjonariusza będącego osobą prawną, należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Jak wynika art. 5 ust. 1 tej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

W świetle przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych, w części dotyczącej spółek osobowych, rzeczy i prawa wniesione tytułem wkładu, a także nabyte lub uzyskane dla spółki w inny sposób, stanowią jej majątek. Majątek spółki osobowej przez czas jej trwania jest traktowany jako majątek odrębny od majątku osobistego każdego z jej wspólników. Wspólnik ma w nim tylko nieoznaczony żadnym ułamkiem udział. Dla stosunków własności oznacza to współwłasność łączną.

Powyższe oznacza, że czynność przedstawiona przez Spółkę w opisie zdarzenia przyszłego nie spowoduje powstania po Jej stronie żadnego przysporzenia.

Reasumując, wniesienie wkładów pieniężnych na objęcie akcji do (mającej powstać) spółki komandytowo akcyjnej przez ewentualne inne podmioty aniżeli Wnioskodawca, nie będzie skutkowało po Jego stronie powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto należy zauważyć, że powołana przez Spółkę interpretacja indywidualna jest rozstrzygnięciem wydanym w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niej się odnoszącym, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w (...), Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

ILPB4/423-439/ŁM, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu