Czy odszkodowania otrzymane w związku z ubezpieczeniem składników majątkowych, stanowiących zasoby mieszkaniowe (np. budynki mieszkalne i wchodzące w ... - Interpretacja - IBPBI/2/423-691/10/CzP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2010, sygn. IBPBI/2/423-691/10/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy odszkodowania otrzymane w związku z ubezpieczeniem składników majątkowych, stanowiących zasoby mieszkaniowe (np. budynki mieszkalne i wchodzące w ich skład lokale mieszkalne) stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w związku z tym mogą zostać rozliczone w ramach ustalenia dochodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jest dochodu podlegającego zwolnieniu od tego podatku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2010r. (data wpływu do tut. BKIP 12 maja 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu odszkodowań związanych z ubezpieczeniem w zakresie szkód zaistniałych w zasobach mieszkaniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu odszkodowań związanych z ubezpieczeniem w zakresie szkód zaistniałych w zasobach mieszkaniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia ubezpiecza swój majątek przed skutkami nieprzewidywalnych zdarzeń. W skład ubezpieczanego majątku wchodzą przede wszystkim zasoby mieszkaniowe (ze względu na podstawową działalność Wnioskodawcy). W związku z występowaniem zdarzeń objętych ubezpieczeniem, np. zalania mieszkań. Wnioskodawca otrzymuje na ogół (po wyjaśnieniu okoliczności danego przypadku) odszkodowania.

Wnioskodawca zwracał się już w trybie jak niniejszy o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zaliczenia wskazanych wyżej odszkodowań do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, co miało dla niego znaczenie ze względu na objęcie tych przychodów zwolnieniem z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca otrzymał jednak interpretację dla siebie niekorzystną, pomimo że w jego przekonaniu odszkodowania uzyskane z tytułu ubezpieczenia majątku wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych stanowią przychody z gospodarki tymi zasobami.

Możliwość wystąpienia ponownie o wydanie interpretacji w przedmiocie jak wyżej wynika, zdaniem Wnioskodawcy, z okoliczności zmiany podobnej jak uprzednio otrzymana przez Wnioskodawcę interpretacji, której to zmiany dokonał z urzędu Minister Finansów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odszkodowania otrzymane w związku z ubezpieczeniem składników majątkowych, stanowiących zasoby mieszkaniowe (np. budynki mieszkalne i wchodzące w ich skład lokale mieszkalne) stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w związku z tym mogą zostać rozliczone w ramach ustalenia dochodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jest dochodu podlegającego zwolnieniu od tego podatku...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Spółdzielnia nadal pozostaje w przekonaniu, że odszkodowania otrzymane w związku z ubezpieczeniem majątku stanowiącego zasoby mieszkaniowe są przychodem z gospodarki tymi zasobami. Ubezpieczenie jest racjonalnym działaniem mającym na celu utrzymanie zasobów w stosunkowo (to jest nie licząc skutków normalnej, zwykłej eksploatacji) nie pogorszonym stanie, a więc stanowi element gospodarki tymi zasobami. Jeżeli ubezpieczenie dotyczy zasobów mieszkaniowych, to jest ono elementem gospodarki zasobami mieszkaniowymi, prowadzonej dla dobra Spółdzielni, a przede wszystkim jego członków i innych osób, korzystających z zasobów mieszkaniowych. Brak też jest zdaniem Wnioskodawcy możliwości znalezienia takich kryteriów, by zarówno odszkodowania, jak i składki na ubezpieczenia majątku stanowiącego zasoby mieszkaniowe, można uznać za inną niż gospodarkę zasobami mieszkaniowymi działalność Wnioskodawcy (będącego spółdzielnią mieszkaniową).

Oparcie swojego, wyrażonego w poprzednim jak i niniejszym wniosku o wydanie interpretacji, stanowiska Wnioskodawca znajduje w akcie Ministra Finansów z dnia 29.07.2009r. Znak: DD6/218/MNX/08/PK-195, to jest zmianie z urzędu interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3.10.2008r. znak: IP-PB 3/423-35/07-27AG. Wnioskodawca w sytuacji takiej zmiany mógłby ewentualnie kierować się stanowiskiem Ministerstwa Finansów, wynikającym z tej zmiany, jednak zauważa, że zmiana dotyczy wydanej interpretacji indywidualnej, a przepisy art. 14e paragraf 1-2, jak i następne, nie rozwiązują kwestii prawnego znaczenia takiej zmiany dla podatników innych niż ten, którego dotyczyła objęta zmianą interpretacja. Trudno więc jednoznacznie uznać, by przedmiotowa zmiana obowiązywała jako urzędowa wykładnia Ministra Finansów, co uzasadnia niniejszy wniosek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej updop), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 12 ust. 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek Spółdzielni stanowią, w rozumieniu updop, przychód, bez względu na źródło ich pochodzenia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

  1. dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
  2. dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana updop nie zawiera definicji zasobów mieszkaniowych oraz gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W języku potocznym, pojęcie gospodarka w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. Zasób zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie mieszkanie jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik mieszkaniowy, mieszkaniowych określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia gospodarka zasobami mieszkaniowymi wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W opisie stanu faktycznego Spółdzielnia wskazała, że ubezpiecza swój majątek przed skutkami nieprzewidywalnych zdarzeń. W skład ubezpieczanego majątku wchodzą przede wszystkim zasoby mieszkaniowe (ze względu na podstawową działalność Wnioskodawcy). W związku z występowaniem zdarzeń objętych ubezpieczeniem, np. zalania mieszkań, Wnioskodawca otrzymuje na ogół (po wyjaśnieniu okoliczności danego przypadku) odszkodowania.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego w ww. wniosku stwierdzić należy, że odszkodowania otrzymane w związku z ubezpieczeniem składników majątkowych, stanowiących zasoby mieszkaniowe stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Odszkodowania te wiążą się niewątpliwie z działaniem związanym z prawidłowym gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi i ich utrzymaniem.

Reasumując, dochód uzyskany przez Spółdzielnię z tytułu odszkodowań otrzymanych w związku z ubezpieczeniem składników majątkowych, stanowiących zasoby mieszkaniowe, podlega zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem przeznaczenia go na cele dotyczące utrzymania tych zasobów.

Stanowisko Spółdzielni jest zatem prawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, iż zagadnienia będące przedmiotem niniejszej interpretacji były już objęte wnioskiem złożonym w dniu 28 sierpnia 2007r. W związku z tym wnioskiem tut. Organ wydał interpretację dnia 28 listopada 2007r. uznającą stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze, podjęto niezwłocznie przewidziane w takich sytuacjach procedury w celu usunięcia istniejących rozbieżności w wydanych przez Organ interpretacjach.

Równocześnie tut. Organ informuje, że powyższa interpretacja nie obejmuje swym zakresem odszkodowań dotyczących majątku nie zaliczanego do zasobów mieszkaniowych, ze względu na zakres pytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach