Czy wniesienie Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Osobowej prawa handlowego będzie skutkować u Podatnika (wnioskodawcy) powst... - Interpretacja - IBPBI/2/423-631/09/MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2009, sygn. IBPBI/2/423-631/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy wniesienie Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Osobowej prawa handlowego będzie skutkować u Podatnika (wnioskodawcy) powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 01 czerwca 2009r.) uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 czerwca 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Wniosek ten budził wątpliwości dlatego też pismem z dnia 29 lipca 2009r. wezwano do ich wyjaśnienia. Wyjaśnienie wpłynęło do tut. Biura w dniu 12 sierpnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej .

Zamierza wnieść Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki osobowej prawa handlowego - spółki jawnej, spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej - decyzja co do formy prawnej spółki osobowej jeszcze nie zapadła (dalej określona Spółką Osobową"). W wyniku wniesienia wkładu (aportu) stanie się wspólnikiem w Spółce Osobowej. Nieruchomość zostanie wniesiona do Spółki Osobowej według wartości rynkowej (wartości rynkowej na dzień jej wniesienia) i taka też wartość zostanie przyjęta w umowie Spółki Osobowej oraz w jej księgach jako wartość wkładu (aportu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Osobowej prawa handlowego będzie skutkować dla Spółki (wnioskodawcy) powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych ...

Przedmiotem zapytania (wniosku) nie są inne możliwe wkłady do Spółki Osobowej. Pytanie dotyczy wyłącznie nieruchomości gruntowej, jako przedmiotu wkładu.

Zdaniem Spółki wniesienie Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Osobowej prawa handlowego, nie skutkuje powstaniem u niej przychodu do opodatkowania podatkiem CIT.

Za stanowiskiem Spółki przemawiają następujące argumenty.

  1. Kwestia aportów, wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych, nie została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej Ustawa CIT).
    Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT, przychodem jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część". Zatem przepis ten znajduje zastosowanie jedynie do aportów wnoszonych do spółek kapitałowych. Przepis ten nie znajduje zastosowania do wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości, wnoszonych do spółek osobowych, gdyż spółki te nie posiadają osobowości prawnej.
    Z przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT - interpretowanego a contrario - jednoznacznie wynika, że skoro zdarzenie, polegające na wniesieniu przez osobę prawną wkładu w postaci nieruchomości do spółki osobowej, nie zostało w ogóle objęte tym przepisem, to nie skutkuje ono powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem CIT.
  2. Wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do Spółki Osobowej prawa handlowego nie zostało wymienione jako źródło przychodu po stronie wnoszącego w żadnym przepisie Ustawy CIT.
    W szczególności nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 1) i 2) Ustawy CIT. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1) i 2) Ustawy CIT przychodami, są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie otrzymane rzeczy lub prawa.
  3. Konsekwencją wniesienia wkładu w postaci nieruchomości do Spółki Osobowej będzie fakt, iż Podatnik stanie się wspólnikiem Spółki Osobowej. Nie otrzyma on w zamian ani pieniędzy, wartości pieniężnych, świadczenia w naturze, jak również rzeczy lub prawa które otrzyma nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie. Powyższe przepisy nie dotyczą sytuacji wniesienia wkładu w postaci nieruchomości do spółki osobowej.
    Identyczna sytuacja prawna ma miejsce na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co jest zrozumiałe - gdyż nie można różnicować pozycji prawno-podatkowej od statusu podmiotu wnoszącego aport w postaci nieruchomości do Spółki Osobowej. Dlatego też na gruncie Podatku PIT, gdy wnoszącym aport w postaci nieruchomości jest osoba fizyczna to również nie powstaje przychód podatkowy po stronie wnoszącego aport (nieruchomość).

Stanowisko takie potwierdził Minister Finansów w interpretacji z dnia 7 listopada 2007r. (znak: IBPB2/415-53/07/HS). Interpretacja ta dotyczyła stanu faktycznego, gdzie wkładem do spółki jawnej były udziały w spółce z o.o.

Z powyższej interpretacji Ministra Finansów wynika wprost, że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do Spółki Osobowej nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu Ustawy CIT, a zatem nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w CIT dla Spółki.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie między innymi w następujących interpretacjach organów podatkowych:

  • postanowienie Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 28 września 2007r. (znak: DF/415-88923/07/PD),
  • postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów z dnia 21 września 2007r. (znak: 1438/DF2/415-73a/289/07/AZ),
  • postanowienie Urzędu Skarbowego w Białobrzegach z dnia 18 września 2007r. (znak: 1402ND/005-10-EP/2007),
  • postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek z dnia 27 czerwca 2007r. (znak: 1437/ZDD/6/MF/423/28/2007).

Spółka wskazała również następujące indywidualne interpretacje wydane przez Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej:

  • Interpretację z dnia 1 września 2008r., nr IBPB1/415-459/08/BK,
  • Interpretację z dnia 30 marca 2009r., nr IBPBI/1/415-10/09/BK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wyjaśnia się, iż jak wynika z treści wniosku i złożonych do niego wyjaśnień przedmiotem wniosku nie była interpretacja przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Z tego też względu nie dokonano oceny stanowiska wnioskodawcy odnośnie skutków podatkowych wniesienia aportu (nieruchomości) do spółki osobowej na gruncie przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach