P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UDD-415-178/06/AS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.11.2006, sygn. 1419/UDD-415-178/06/AS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Spółce z o.o. z/s w P., oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zarachowania w koszty uzyskania przychodów roku 2004 premii okolicznościowej, wypłaconej pracownikom w 2005 roku w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 roku, przedstawione we wniosku nr ... z dnia ... o zielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Dnia 30 grudnia 2004 roku w Straszynie, pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w spółkach wchodzących w skład skonsolidowanej Grupy G-8, spółkami zależnymi w tym i pytającego, na podstawie art.9 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy i art.26.1 ust.3 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, zawarta została Umowa Społeczna dotycząca zabezpieczenia praw i interesów pracowniczych w procesie konsolidacji i restrukturyzacji spółek tworzących Grupę G-8. Z postanowień umowy wynika m.in. obowiązek wypłacenia pracownikom premii okolicznościowej. Obowiązek jej wypłacenia oraz szczegółowe zasady dotyczące wysokości i trybu przyznania premii uregulowane zostały w art.12 oraz art.6 ust.3 do 5 ww. Umowy. Terminami granicznymi wypłaty premii zostały określone: 31 marca 2005 roku oraz 15 października 2005 roku (dwie raty). Zatem na dzień 31 grudnia 2004 roku wypłata ww. premii była zobowiązaniem znanym co do wysokości, lecz jeszcze nie wymagalnym przez pracowników. Premia okolicznościowa jako zobowiązanie pewne o z góry wiadomej wysokości została zarachowana w księgi roku podatkowego 2004, a nadto premia ta była należna za rok 2004, albowiem w tym roku została dokonana rejestracja połączenia Spółek Grupy G-8 przez właściwy sąd oraz podpisana umowa społeczna. Podstaw ą do tej wypłaty (także roszczenia o wypłatę) było zatrudnienie w dniu podpisania umowy społecznej. Natomiast nabycie prawa do tej premii przez osoby zatrudnione w dniu podpisania umowy, nastąpiło w dniu rejestracji połączenia, o którym mowa wyżej.

2. Przedmiot interpretacji: Spółka z o.o. we wspomnianym piśmie ... zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa odnośnie prawidłowości zarachowania do kosztów uzyskania przychodów 2004 roku premii okolicznościowej przyznanej stosownie do zapisów Umowy społecznej, wypłaconej faktycznie pracownikom w 2005 roku w świetle art.15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 roku.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Spółka przedstawiła pogląd, iż zgodnie z brzmieniem art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art.16 ust.1 ustawy. Przepis ten określa zatem warunki w jakich wydatki (koszty) mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Nie reguluje on natomiast kwestii zaliczania tych wydatków (kosztów) do kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych latach podatkowych. Kwestię tę reguluje natomiast przepis art.15 ust.4 ustawy. Stosownie do tego przepisu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. potrącane są także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, ale dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe: w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione. Jest zatem zasadą, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą, a tylko wówczas gdy nie jest to możliwe, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym zostały poniesione. Zgodnie z ww. przepisami wypłacone pracownikom przez pracodawcę premie okolicznościowe, stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów. W świetle postanowień ww. art.15 ust.4 ustawy, premia ta powinna być zarachowana do roku podatkowego 2004, albowiem podatnik znał w danym roku podatkowym wielkość określonych kwot tego wynagrodzenia i kwoty te zarachował do tego roku podatkowego, mimo ich faktycznego nie poniesienia w tym roku (tak też stanowi pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7 czerwca 2000 roku nr PB3-1730/8214-35/2000). Ponadto pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie umowy, tj. 30 grudnia 2004 roku, na podstawie rejestracji przez właściwy sąd połączenia Spółek Grupy G-8, w dniu 31 grudnia 2004 roku nabyli prawo do tej premii.W związku z powyższym, premia ta była zarachowana w ewidencji rachunkowej w 2004 roku jako koszt i zobowiązanie, zgodnie z zasadami rachunkowości wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. Nr 76, poz.694 z 2002 roku ze zm.). Reasumując: premia okolicznościowa, w obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 roku stanie prawnym w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, powinna być zarachowana do kosztów uzyskania przychodów w 2004 roku.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Stosownie do art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 54, poz.654 z 2000 roku ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Zgodnie z ustępem 4 koszty uzyskania przychodów mogą być potrącane tylko w roku podatkowym, którego dotyczą. Oznacza to, że potrącane są także koszty uzyskania przychodu poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Wynika z powyższego, że w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć: - koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami osiągniętymi w tymże roku, - koszty poniesione w latach ubiegłych, lecz dotyczące przychodów danego roku, - koszty ściśle określone rodzajowo i kwotowo i będące już zarachowanymi, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, pod warunkiem, że odnoszą się do przychodów danego roku.

Z treści złożonego wniosku wynika, że znana była dokładnie wysokość premii i była ona do końca roku 2004 zarachowana. Słuszne jest wobec tego stanowisko Wnioskodawcy, że premia ta może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w roku 2004, ponieważ spełnia określone w art.15 ust.1 i ust.4 warunki.

Dlatego też stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji udzielono bez rozpatrywania załączonych do wniosku załączników. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku