POSTANOWIENIE - Interpretacja - OP/423-13/07/INT-37/32114/37214/2007

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2007, sygn. OP/423-13/07/INT-37/32114/37214/2007, Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 16 maja 2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2007 r. do Naczelnika tut. Urzędu wpłynął wniosek o wydanie wiążącej interpretacji w sprawie kwalifikacji wydatków poniesionych na naprawę główną autobusów.
We wniosku tym podatnik pyta, czy postąpi prawidłowo zaliczając .poniesione wydatki w ramach naprawy głównej autobusu, na podwyższenie jego wartości w związku z wydłużeniem okresu jego użytkowania o 7 lat przy zastosowaniu odpowiednich stawek amortyzacyjnych.

Z treści niniejszego wniosku wynika, że podatnik zlecił wykonanie napraw głównych dwóch autobusów całkowicie zamortyzowanych (wyprodukowanych w 1996 r.) Naprawa polega na odtworzeniu oraz zmodernizowaniu środka trwałego całkowicie zużytego nie nadającego się do dalszej eksploatacji. Podatnik twierdzi również, że bez przeprowadzenia naprawy głównej środek trwały uległby likwidacji poprzez kasację. Wartość początkowa (jednego autobusu) zakupionego w roku 1996 wynosiła 199.000,- z , koszt naprawy wyniesie 127.850,- zł netto. W wyniku przeprowadzonej naprawy części składowe (siedzenia, wykładziny, poszycie wewnętrzne i zewnętrzne itp.) zostaną wymienione na bardziej nowoczesne,czyli zdaniem podatnika autobus ulegnie modernizacji, zostanie ulepszony i unowocześniony a okres jego użytkowania zostanie wydłużony co najmniej o okres 7 lat.

Przedstawiając swe stanowisko podatnik wskazał, że wydatki poniesione w ramach naprawy głównej autobusu postanowił zakwalifikować na odwyższenie jego wartości w związku z wydłużeniem okresu użytkowania o 7 lat, stosując odpowiednie stawki amortyzacyjne - zgodnie z art. 16g pkt 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu stwierdza:

Zgodnie z treścią art. 16g ust 13 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu (przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji) wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500,- zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodują wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania mierzonej w szczególności okresem używania, obniżeniem kosztów jego eksploatacji.
W sytuacji przedstawionej we wniosku wydatki poniesione na unowocześnienie autobusów z pewnością spowodują wzrost ich wartości użytkowej (obniżenie kosztów eksploatacji) oraz wydłużeniem okresu użytkowania.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu stwierdza jak w sentencji postanowienia.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie kontrolne ani podatkowe, jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe. wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu