Pismem z dnia 24 kwietnia 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ... - Interpretacja - US.PD/423-12/WC/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.06.2006, sygn. US.PD/423-12/WC/06, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 24 kwietnia 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał akcyjny w wyniku przekazania na ten kapitał dochodu z udziału (akcji) w zysku wnioskodawcy za 2005 rok przez Spółkę (Societe en commandite par actions), prowadzącą działalność gospodarczą i mającą siedzibę w Szwajcarii. Spółka ta posiada akcje stanowiące ponad 52% udziału w kapitale akcyjnym wnioskodawcy, przez ponad 2 lata (od 1995 roku).

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie: czy zysk netto Spółki z całego 2005 roku przeznaczony przez udziałowca - na podwyższenie kapitału akcyjnego Spółki jest zwolniony od podatku dochodowego?

Spółka uważa, iż zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, gdy wypłacający dywidendę oraz inne przychody ma siedzibę na terytorium RP, a uzyskującym dochód jest spółka podlegająca w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Na podstawie art. 22 ust. 6 tej ustawy Spółka mająca siedzibę w Szwajcarii, dokonująca podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki z dochodów z dywidendy, jest traktowana analogicznie jak spółki z siedzibą w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, dochód szwajcarskiej spółki, przeznaczony na podwyższenie kapitału akcyjnego polskiej Spółki z dochodów z zysku netto Spółki, będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. W konsekwencji nie powstanie również obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych.

Ustosunkowując się do pytania oraz stanowiska przedstawionego przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Zatem również dochód należny szwajcarskiej Spółce, przeznaczony na podwyższenie kapitału akcyjnego, jest dochodem z udziału w zyskach Spółki w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 tej ustawy zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
  1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
  2. położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w rozumieniu art. 20 ust. 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

W myśl art. 22 ust. 4a tej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Jednakże w art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), wprowadzającej zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od dnia 1 stycznia 2005r., zawarto tzw. przepis przejściowy. Zgodnie z tym przepisem określony w art. 20 ust. 3-5 oraz art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy, o której mowa w art. 1, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się:

  1. od dnia 1 stycznia 2005r. do dnia 31 grudnia 2006r. - w wysokości niemniejszej niż 20%;
  2. od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r. - w wysokości nie mniejszej niż 15%.

Na podstawie art. 22 ust. 6 przepisy ust. 2-4b stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy, w którym w poz. 25 wymieniono m. in. spółkę utworzoną według prawa szwajcarskiego, określoną jako "societe en commandite par actions". A więc do Spółki stosuje się powyższe przepisy.

Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego zostały spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4 i 4a. W związku z tym przedmiotowy dochód z tytułu udziału w zysku Spółki podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.

W konsekwencji nie powstanie również obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od w/w podmiotu.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy