P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-371/64/05/MC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. 1472/ROP1/423-371/64/05/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 14 grudnia 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 20 grudnia 2005 r.) uzupełnionym o znaki opłaty skarbowej w dniu 4 stycznia 2006 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wymienionych wydatków poniesionych w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza przeprowadzić zgodnie z art. 418 ustawy z dnia 15 września 2001 r. Kodeks Spółek Handlowych przymusowy wykup akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zostanie powzięta uchwała o przymusowym wykupie akcji, w wyniku której akcjonariusze mniejszościowi zobowiązani będą odsprzedać swoje akcje akcjonariuszom większościowym. Cena sprzedaży akcji zostanie ustalona przez biegłego. Decyzja o przymusowym wykupie akcji została podjęta ze względu na rozproszenie części akcji pomiędzy drobnych akcjonariuszy, najczęściej osoby fizyczne. Spółka zaznacza, że w związku z faktem, iż w latach 1995 - 1999 była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, akcje Spółki znajdują się w posiadaniu nieznanych Spółce i niezidentyfikowanych drobnych mniejszościowych akcjonariuszy. Przedmiotem przymusowego wykupu będzie 1.748.861 akcji. Liczba znanych Spółce akcjonariuszy mniejszościowych wynosi ok. 500. W posiadaniu nieujawnionych dotychczas akcjonariuszy znajduje się natomiast ponad 80 tys. akcji. Mając na uwadze fakt, że procedura wycofywania akcji z publicznego obrotu rozpoczęła się 6 lat temu i od tego czasu posiadający je akcjonariusze nie okazali żadnego zainteresowania sprawą (nie zgłosili się ani do Spółki, ani do biur maklerskich prowadzących ich rachunki), sądzić należy, że dotyczy to bardzo niewielkich pakietów akcji. Liczba akcjonariuszy nieujawnionych wynosić może w tej sytuacji kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

W związku z powyższym wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wszystkich kosztów poniesionych w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji, a w szczególności:

- koszty wyceny akcji przez biegłego rewidenta,

- koszty korespondencji, wysyłki, przekazywania informacji akcjonariuszom,

- koszty biura maklerskiego w przypadku wynajęcia biura do przeprowadzenia transakcji przymusowego wykupu akcji,

- koszty emisji nowych dokumentów akcji w trybie art. 418 § 2a Kodeksu Spółek Handlowych,

- koszty porad prawnych i konsultacji ekspertów,

- koszty organizacji Walnego Zgromadzenia oraz ogłoszenia uchwał Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy,

- koszty prowadzenia rachunku bankowego, w tym opłat za dokonane przelewy związane z wykupem akcji od drobnych akcjonariuszy.

W opinii wnioskodawcy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, w oparciu o przepisy art. 417 § 1 ustawy Kodeks Spółek Handlowych wykup akcji dokonuje się za pośrednictwem Zarządu. To więc Zarząd Spółki zobligowany jest do organizacji przymusowego wykupu akcji, a więc także do poniesienia związanych z tym wykupem wszystkich kosztów. Ustawa w żaden sposób nie przenosi na akcjonariuszy obowiązku poniesienia kosztów wykupu akcji od mniejszościowych akcjonariuszy. Ponadto, są to wszystkie koszty, które faktycznie ponosi Spółka - to Spółka podpisuje umowę z biegłym rewidentem o wycenę akcji, to Spółka ma obowiązek zwołania Walnego Zgromadzenia i ogłoszenia jego uchwał, Spółki jest też konto bankowe, to także Spółka wydaje nowe dokumenty akcji. Zasadne jest zatem, aby wszystkie poniesione przez Spółkę koszy mogła ona zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 418 § ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) - dalej Ksh - walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze mniejszościowi) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego. Uchwała, o której mowa w § 1, powinna określać akcje podlegające wykupowi oraz akcjonariuszy, którzy zobowiązują się wykupić akcje, jak również określać akcje przypadającemu każdemu z nabywców (art. 418 § 2 Ksh). Stosownie do przepisu art. 418 § 2a Ksh akcjonariusze mniejszościowi, których akcje podlegają przymusowemu wykupowi, powinni w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały, złożyć w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Jeżeli akcjonariusz nie złożył dokumentu akcji w terminie, zarząd unieważnia ją w trybie art. 358, a nabywcy wydaje nowy dokument akcji pod tym samym numerem emisyjnym.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione następujące warunki:

- wydatek został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny (rzeczywisty),

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Treść art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza wydatków poniesionych na organizację przez Zarząd Spółki przymusowego wykupu akcji z kosztów uzyskania przychodów. Zatem analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala na stwierdzenie, że wydatki poniesione przez Podatnika na zorganizowanie przedsięwzięcia tego typu mogą zostać zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Przymusowy wykup akcji stanowi szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych. W związku z powyższym koszty poniesione w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji (tj. koszty wyceny akcji przez biegłego rewidenta, koszty korespondencji, wysyłki, przekazywania informacji akcjonariuszom, koszty biura maklerskiego, koszty emisji nowych dokumentów akcji, koszty porad prawnych i konsultacji ekspertów, koszty organizacji Walnego Zgromadzenia oraz ogłoszenia uchwał Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, koszty prowadzenia rachunku bankowego, w tym opłat za dokonane przelewy) - jako pozostające w związku z prowadzoną działalnością oraz dotyczące całokształtu działalności firmy - mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich poniesienia.

Zarząd Spółki wykonując w/w czynności działa w istocie jako pośrednik, gdyż to akcjonariusze większościowi wykupują akcje - art. 417 § 3 Ksh wyraźnie mówi bowiem o wykupie akcji na rachunek akcjonariuszy.

Zdaniem Naczelnika II MUS decyzja o przymusowym wykupie akcji związana jest z działaniami Spółki podejmowanymi w celu dostosowania do realiów funkcjonowania na rynku, a więc generalnie do możliwości lepszego osiągania przychodów. Koszty więc tego rodzaju stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że w zakresie odsetek od zgromadzonych na rachunku bankowym środków pochodzących od dużych akcjonariuszy wpłaconych jako cena wykupu i kwestii przedawnienia zobowiązań oraz obowiązku opodatkowania podatkiem od czynności cywilno-prawnych interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zostaną udzielone odrębnymi postanowieniami.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie