P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR1/443-141/2/05/GW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. 1471/NUR1/443-141/2/05/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 09.03.2005r. (data wływu do Urzędu: 11.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy Spółka ma prawo do odliczania (zwrotu) w Polsce podatku naliczonego w Niemczech z tytułu importu towarów do magazynu w Hamburgu?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w kraju. Przedmiotem działalności Spółki jest import z Japonii, Chin, Malezji, USA oraz nabycie z Wielkiej Brytanii towarów handlowych do składu celnego lub magazynu zlokalizowanego w Hamburgu i prowadzonego przez niemiecką spółkę logistyczną. Towary te są następnie sprzedawane z tego magazynu do klientów z Polski, innych krajów UE oraz krajów spoza Unii.

Zdaniem Spółki podatek naliczony w Niemczech od importowanych towarów nie podlega odliczeniu w kraju, stanowi on jednak w całości koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co do zasady wyrażonej w art. 86 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, w przypadku importu - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. - Dz. U. z 2000r Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:a)podatek naliczony:- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, b)podatek należny w przypadku: - importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, - przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług,".

Powołane wyżej przepisy mają zastosowanie do podatku od towarów i usług uregulowanego ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, podatek nakładany na terytorium innego państw członkowskiego UE nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego. Jednocześnie w przypadku gdy podatnik nie korzysta z usług przedstawiciela podatkowego w Niemczech, ze względu na istnienie związku przyczynowo-skutkowego, o którym mowa w art. 15 ust. 1 updop pomiędzy ponoszonymi wydatkami (zapłaconym w Niemczech podatkiem VAT), a uzyskiwanymi przychodami, podatek od wartości dodanej zapłacony w Niemczech będzie dla niego kosztem uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie