Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółdzielnia kółek rolniczych w dn. 25.11.2005r. dokonała sprzedaży 0,6718 ha gruntu rolnego... - Interpretacja - PD/4215-5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. PD/4215-5/05, Urząd Skarbowy w Janowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółdzielnia kółek rolniczych w dn. 25.11.2005r. dokonała sprzedaży 0,6718 ha gruntu rolnego stanowiącego część gospodarstwa rolnego o pow. całkowitej około 120 ha, którego jest właścicielem od 1979 r. Z treści wniosku wynika, że grunt w całości jest zagospodarowany rolniczo.

Pytanie brzmi: Czy dochód ze sprzedaży gruntu rolnego jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w listopadzie 2005 r.?

Oceniając stanowisko wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego niniejszym informuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są: dochody z tutułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z postanowień art. 2 ust. 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że ilekrość jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Art. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku rolnym stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem rolnym pdlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Z powyższego wynika, że przy ocenie czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym - a tym samym również w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należy brać pod uwagę przesłanki:
- łączną powierzchnię nieruchomości;
- grunty wchodzące w skaład nieruchomości muszą być kwalifikowane jako użytki rolne.

Z dokumentów wynika, że spółdzielnia sprzedała część nieruchomości wchodzacej w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ww. ustaw podatkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, a tym samym dochód osiągnięty z tej sprzedaży - w myśl art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wolny od podatku.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Janowie Lubelskim