Dnia 2 czerwca 2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, złożone przez Jednostkę, dotyczące kwest... - Interpretacja - US 72/ROP1-525/ID/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2004, sygn. US 72/ROP1-525/ID/04, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 2 czerwca 2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, złożone przez Jednostkę, dotyczące kwestii:

Czy w oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 2000 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 665 ze zm.), przychody uzyskiwane przez gospodarstwo pomocnicze z najmu i dzierżawy majątku Skarbu Państwa stanowią przychód tego gospodarstwa podlegający opodatkowaniu.

Wnioskodawca jest gospodarstwem pomocniczym jednostki budżetowej. Jako jednostka sektora finansów publicznych działa na zasadach określonych w art. 20 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15 poz. 148 ze zm.).

Gospodarstwo pomocnicze jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dlatego w stosunku do tego podmiotu mają zastosowanie przepisy w/w ustawy.

Źródła przychodów określone są w art. 12 ustawy o podatku dochodowym. Za przychody nie uważa się przychodów wymienionych w art. 12 ust. 4 w/w ustawy.

Z art. 12 ust. 3 wynika, że uzyskiwane przez gospodarstwo pomocnicze przychody z najmu i dzierżawy majątku Skarbu Państwa stanowią przychód tego gospodarstwa podlegający opodatkowaniu.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza z kategorii przychodów jedynie nieodpłatne świadczenia oraz przychody w naturze, otrzymywane w związku z takim używaniem środków trwałych od Skarbu Państwa.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 kwietnia 2003 r. (sygn. III SA 2968/2001) zdefiniował pojecie ,,nieodpłatnego świadczenia,, następująco ,,świadczenie pieniężne,, użyte w art. 12 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenia w cywilistycznym znaczeniu, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osobie mające konkretny wymiar finansowy.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego przychody z najmu i dzierżawy majątku SP uzyskiwane przez gospodarstwo pomocnicze stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podlegają opodatkowaniu.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie