Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, ... - Interpretacja - PO.II-423/4/2004/PD

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2004, sygn. PO.II-423/4/2004/PD, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dn. 15.03.2004 r. (uzupełnione pismem z dn. 24.03.2004 r.), dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych wyjaśnia:

Zapytania dotyczą rozliczeń działalności z tytułu unieszkodliwiania odpadów

Zgodnie z art. 12 ust. 3 d pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który wszedł w życie 01.01.2004 r. - w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów - za datę powstania przychodu uważa się wynikający z faktu termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Jak wynika z pisma określony w fakturze za unieszkodliwianie odpadów termin płatności wystawionej w ostatnim dniu miesiąca przypada na 7 dzień miesiąca następnego, zatem również w tej dacie powstaje przychód podatkowy.

Odnosząc się do zapytania w zakresie kosztów uzyskania przychodów należy wyjść od treści art. 7 ust. 2 ustawy o pdop zgodnie z którą dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ustalenie różnicy, o której mowa w powyższym przepisie (art. 7 ust. 2), a więc potrącenie kosztów nie jest możliwe, jeżeli podatnik nie uzyskał przychodu dla uzyskania którego poniósł koszty. Definicja kosztów uzyskania przychodów jest zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, natomiast art. 15 ust. 4 ustawy o pdop stanowi, iż ustalając koszty uzyskania przychodu należy mieć na uwadze, że kosztami uzyskania są te koszty, które dotyczą tego roku (odpowiedniego miesiąca), tzn.:
a) koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodem tego roku,
b) koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
c) koszty określone co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.
W sytuacji opisanej przez podatnika ma zastosowanie pkt b, co oznacza, że koszty poniesione w danym miesiącu lecz dotyczące przychodów następnego miesiąca są potrącane dopiero w tym drugim miesiącu.

Aby powiązać koszty z właściwymi dla czasu ich skutkowania okresami sprawozdawczymi dokonuje się ich rozliczenia za pomocą rozliczeń międzyokresowych kosztów, których celem jest możliwie dokładne ustalenie kosztów działalności danego okresu sprawozdawczego bez względu na to, czy odnośne koszty poniesiono w poprzednich okresach sprawozdawczych, czy też odpowiadające bieżącym kosztom wydatki będą poniesione dopiero w przyszłych okresach. W tym przypadku ma zastosowanie art. 39 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności. Reasumując, jeżeli sytuacja przedstawiona w zapytaniach jest zgodna ze stanem faktycznym, to stanowisko podatnika jest prawidłowe wyłącznie w części dotyczącej przychodów. Pozostałe zapytania pozostawia się bez odpowiedzi, gdyż nie dotyczą zakresu stosowania prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej