Podatnik w dniu 29 grudnia 2005r. zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w nas... - Interpretacja - ZD/423-19/05/1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2006, sygn. ZD/423-19/05/1, Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik w dniu 29 grudnia 2005r. zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej kwestii - czy zwolnieniu na podstawie art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają wydatki przeznaczone na cele statutowe, ale nie uznawane za koszty uzyskania przychodów?

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik jest stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest m.in. popularyzacja sportu, podnoszenie kultury motoryzacyjnej oraz niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Wszelkie dochody uzyskiwane z działalności statutowej i gospodarczej przeznaczane są w całości na cele statutowe, w związku z czym korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnik ponosi koszty nie uznawane przez przepisy podatkowe za koszty uzyskania przychodów: składki członkowskie płacone na rzecz Polskiego Związku Motorowego, który jest federacją zrzeszającą wszystkie automobilkluby i kluby, nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie, artykuły spożywcze spożywane podczas posiedzeń Komisji Sportowych, Zarządu.

Zdaniem Spółki, wymienione wydatki nie podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody podatników w części przeznaczonej na cele statutowe lub inne cele określone w tych przepisach.

Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i wydatkowany na cele określone w powyższym przepisie.

Natomiast zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ww. ustawy, aby dany koszt mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, celem jego poniesienia musi być osiągnięcie przychodu, a zarazem nie może być on wymieniony w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Podatnik musi zatem dokonać oceny, czy dany wydatek, który nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów, jest związany z preferowanymi przez ustawę celami. Tak więc nawet gdyby wydatki poniesione na realizację celów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów, to nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu.

W myśl przepisów o podatku dochodowym niektórych wydatków poniesionych przez podatników nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, w związku z czym mogą powstać różnice pomiędzy dochodem podatkowym a zyskiem bilansowym. Ujęte bowiem w księgach rachunkowych wydatki i koszty nie uznane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym za koszty uzyskania przychodów wpływają na zwiększenie dochodu podatkowego. Jeżeli jednak wydatki wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom będzie wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Podatnika nie jest więc słuszne, gdyż samo nie uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu nie powoduje opodatkowania w ten sposób powstałego dochodu podatkiem dochodowym, jeżeli wydatek związany jest bezpośrednio z realizacją celów statutowych.

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście