Zgodnie z powyższym przepisem dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych (refundacja kosztów osobowych pracodawcy, tj. części wynagrodzeń ... - Interpretacja - IUS IPD1/2-423-1/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.02.2004, sygn. IUS IPD1/2-423-1/2004, Izba Skarbowa w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
  1. Źródłem otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy refundacji wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym przez Spółdzielnię na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanych wynagrodzeń jest Fundusz Pracy, tworzony na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. nr 58, poz. 514 i nr 90, poz. 844). Oznacza to, że zwrot środków, o których wyżej mowa nie jest dotacją w znaczeniu art. l7 ust. 14 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz. U. nr 54, poz. 654, ze. zm.). Zgodnie z art. 15 powołanej ustawy o podatku dochodowym, kosztem uzyskania przychodu będą wydatki poniesione w związku z zatrudnieniem uczniów tzn. wynagrodzenie wraz z pochodnymi, natomiast refundacja tych kosztów, pełna lub częściowa, w oparciu o przepis 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy stanowić będzie przychód podatkowy w dacie otrzymania.
  2. Art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są również, wymienione w pkt 1 tego przepisu, otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z powyższym przepisem dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych (refundacja kosztów osobowych pracodawcy, tj. części wynagrodzeń i składek emerytalnych) bez względu na źródło, z którego pochodzą, otrzymane przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej, stanowią przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym.

Powyższe oznacza, że z dniem otrzymania refundacji ze środków PFRON na powyższy cel, stanowi ona przychód podatkowy, natomiast wydatki poniesione przez Spółdzielnię na wynagrodzenia i składki emerytalne pracowników niepełnosprawnych stanowią, zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodów.

Izba Skarbowa w Katowicach